1-2 yaş çocuklarda oyuncaklar nasıl olmalı?

1-2 yaş çocuklarda oyuncaklar nasıl olmalı?

1,2 yaş arası çocuklar için oyuncak seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken hususlar:

*Bu yaş grubu ilk dışa dönük sosyalleşme aşamasıdır. Bununla beraber başkaları ile oyun oynamayı seven çocuklar için buna uygun oyuncakların tercih edilmesi gerekir.

*Hareket yetenekleri her geçen gün geliştiği için fiziksel aktivitelerini destekleyen oyuncaklar seçilmelidir.

*Çocuklar artık sizin onlara sunmanızdan ziyade kendileri yapınca mutlu oluyorlar bunu göz önüne alınca kendi başlarına hareket ettirecekleri oyuncaklar iyi bir tercih olabilir.Oyuncaklarına hakim olmak isterler ve istedikleri yere kendileri taşımak isterler. Bunun için onların taşıyabileceği oyuncakları tercih etmenizi öneririm.

*Çocukların dikkatini çeken ve uyarıcı parlak renkler tercih edilmelidir.

*Oyuncaklar kırılmaya dayanıklı olmalı.Zira henüz hareketlerini kontrol edemeyen çocuklar her an onları kırabilir.

*Oyuncaklar kesinlikle küçük parçalara ayrılmamalıdır.

*Oyuncaklarda toksik olmayan malzeme kullanılmış olmalıdır.

*Sivri uçları, keskin kenarları olmamalıdır. Mümkünse oval kenarlı oyuncaklar tercih edilmelidir.

*Pilli oyuncaklar pil yutma riski, boncuk gibi ufak parçalı oyuncaklar yutma ve burnuna kaçırma riski, balon ise patlayınca yutma ve boğulma riski taşır. 3 yaşından küçük çocuklar için tehlikeli olan oyuncaklarda özel bir uyarı işareti ya da uyarı yazısı vardır.

*Bu yaş grubunda dikkat edilmesi gereken iki önemli hususta sağlık ve şiddettir. Şiddeti tetikleyici ve özellikle duyma sağlığını olumsuz etkileyici ( oyuncak telefon gibi) oyuncaklardan kaçınılmalıdır.

*Tercih edilebilecek oyuncak çeşitleri: Renk-şekil ve resme göre eşleştirme oyuncakları, basit sayma oyuncakları, tamir-mutfak-doktor setleri, oyuncak telefon, bebek evleri, her türlü ritim enstrümanı, boya kalemleri, resim kağıtları, hikaye kitapları, abaküs, yaşına uygun yap bozlar, oyun hamurları ve oyuncak bebekler bu yaş grubuna uygun oyuncaklardır.

Mehmet Murat Altan
Psi. Dan.

loading...