10 milyon dolarlık ders

10 milyon dolarlık ders

“IBM” in kurucusu Tom Watson’ın yardımcılarından biri, şirkete 10 milyon dolara mal olan büyük bir hata yapar. Hemen patronun bürosuna çağrılır. Herkes onun işten kovulacağından son derece emindir ve hatta kendisi bile. Odaya girer girmez, “Biliyorum, istifamı istiyorsunuz” der.

Ancak Watson, yapılan hatalardan alınan derslerin en iyi bilgi olduğunu anlatan ve herkesi şoka sokan şu cevabı verir: “Şaka mı yapıyorsun? Senin eğitimin için 10 milyon dolar harcadık ve eğitimine bu kadar para harcadığımız birinin işten ayrılmasına asla izin veremem… ”

Bu gerçekten ders veren bir öyküdür ve hayatta başımıza gelen istenmeyen durumlara karşı, nasıl bir tutum izlemek gerektiğini anlatan öğretici bir hikayedir. Aldığımız darbe ne kadar ağır olsa da, zararımız ne kadar büyük olsa da, yerine o kadar büyük ders almış oluyoruz. Bu durumda, o dersin hakkını vermek, daha da büyük bir güçle ayağa kalkmak, daha sert bir darbeyle hayata cevap vermek gerekir. Eğer, böyle acı tecrübeler sonucunda gereken dersi alabilirsek, her işin üstesinden gelebilmek için bize hiçbir şey engel olamaz.

Ama gereken dersi alamazsak, “ders süreci” gittikçe uzar, “eğitim harcamaları” artar, hayat dayanılmaz olur. Düşünürün dediği gibi: “zaferler ucuz fiyatlara satın alınamaz.”

Bedelini önceden ödediğiniz derslerinizi iyi benimseyin!

Psikolog Murat Bilim

loading...