2 Yaş Psikolojisi/ Büyümüş Bebek ‘TERRİBLE TWO’ (Berbat İki)

2 Yaş Psikolojisi/ Büyümüş Bebek ‘TERRİBLE TWO’ (Berbat İki)

Bebeklikten çocukluğa geçiş dönemi 2 yaştır. Aynı zamanda ‘ TERRİBLE TWO ‘ (‘berbat iki’) ismini alan dönemdir. Bu dönemde çocuk, yapabileceklerinin farkına vardıkça bağımsız davranma çabasına girmektedir. İlk ergenlik de denilen bu yaş dönemi 3 yaşına kadar uzayabilir.

Bebeklik çağından çıkan çocuk için bireyleşme süreci başlar. Bu süreçte çocukla çatışmaya girmek yerine desteklemek ve korumak önemlidir. Birey olmaya çalışan çocuğa bebek muamelesi yapmak, çatışmanın başlıca nedenlerindendir. İlerleyen dönemde bebek gibi davranılan çocuklar, çocuk değil büyümüş bebek olurlar.

Bebekler, annelerin gözünde hiç büyümezler. Bu sebeple yetiştirme aşamalarında birçok önemli nokta atlanmaktadır. Bebeklikten erişkinliğe geçiş çizgisini kabul etmekle farkındalık başlar. Onlara değinmekte fayda görüyorum.

Gelişim aşamalarında çocuklar biberonla beslenir, bebek arabasıyla yolculuk eder, bezlenir  ve bebeksi  konuşur. Takdir edersiniz ki büyümüş bir birey için bunlar söz konusu dahi olmaz. Annelerin; bebeklikten birey olmaya geçen çocuğunda bu sınırı çizebilmesi çok önemlidir.

Bezi bırakma aşamasıyla endişeleri başlayan anneler, riskli gördükleri durumlarda (önemli günler, tekrar alt ıslatma , uzun yolculuklar, kreşe gitmesi vb .sebeplerle ) tekrar beze dönebiliyor. Bu da çocuklarda yönetme-kontrol etme kazanımını  geciktiriyor. Benzeri  bir örnek de yürüme yeteneğini  çoktan  kazanmış çocuğun bebek arabası ile seyahat ettirilmesidir. Yeni yürüyen çocuk bu kategoride değildir. İyi niyetli annelerin sonucunu çok etkilemeyeceğini düşünerek yaptıkları bu ve benzeri  davranışlar (kısa veya uzun süreli olsun ) olumsuz sonuçlar doğurabiliyor.

Kardeş kıskançlığı sebebiyle biberon isteyen (biberon çağında olmayan) çocuğa biberon verilmesi de onun hala bebeklikten çıkmadığı algısını desteklemek olur.

Çocuklar, kendini güvende hissettiklerinde ebeveynlerine bebeksi  konuşarak şımartılmak isterler. İstisnalar hariç genel çerçevede bu konuşma tarzını desteklememek gerekir.

Anlatılan konular, bebeğin, çocukluk aşamasına geçişini kolaylaştırmak, ona uyum sağlamak, birey olduğunu fark etmesine yardımcı olmak, desteklemek ve  yönlendirmek için  atılacak olan doğru adımları kapsamaktadır. Birey olduğunu fark eden , özsaygısını kazanan çocuk, aileden aldığı geri bildirimlerle ayakta durmasını öğrenir, yönetilmek yerine desteklendiğini bilir.

Psikolog Ayfer Çavdar Coşkun

Şeker Ağacı Anaokulu Kocatepe Mah 1 sk. No 10/ B Bayrampaşa İstanbul. 02124372215

ayfercavdar@hotmail.com

loading...