3-6 Ay Bebeklik Dönemi

3-6 Ay Bebeklik Dönemi

Bebekleri ile birlikte ilk üç ayı geçirmiş anne babalar, onun hergün değiştiğini, algılarının geliştiğini, isteklerinin arttığını, aile ile daha uyumlu olmaya başladığını görecektir. Bu gözlem aileler de genelde mutluluk oluşturmaktadır. Ancak ilk 3 ay sürekli uyuyan bebek artık eskisi kadar uyumuyor ve uyanık olduğu zaman ilgi bekliyor, sorunları oluşuyor. Ailelerimiz bebekle daha fazla zaman geçirdikleri için mutlu olmakla birlikte bazen nasıl davranacaklarını bilememenin şaşkınlığınıda yaşamaktadırlar. Bu yazımda 3-6 ay arası bebeklerin gelişim özelliklerinden ve bu özelliklerle ilgili ailelere ipuçlarından bahsedeceğim. Bebeklerimizin gelişim özelliklerini tüm alanlarını kapsayacak şekilde gözlememiz gerekirken, tüm alanlarla ilgili ayrı ayrı bilgilenmemiz gerekmektedir. Bu bilgilenmeyi motor gelişimi, algısal gelişim, dil gelişimi, sosyal gelişimi, uyku başlıkları olarak sıralayabiliriz.

MOTOR GELİŞİMİ

Her bebek farklı bir büyüme ve gelişim hızına sahip olduğu için her bebeğin dönemsel özellikleri değişmekle birlikte ortama bir motor gelişimi ve hareket düzeyi aşağıda sıralanan şekilde olmaktadır.

-Bebeklerin ilk doğdukları zamanki istemsiz hareketleri artık bilinçli hareketlere dönüşmeye başlar. Bu dönemde sırt üstü yatırılan bebek başını gögüs hizasının üstüne gelecek şekilde kaldırabilir.

-Bebeğimiz sürekli uzanmak zorunda değildir, eğer desteklenirse oturabilir, çevresini izleyebilir. Bu dönemde destekleyip oturtursanız bebek çevre uyaranları daha net alır ve uyarıcı aldıkça zihinsel gelişimi güçlenir.

-Yaramazlık yapmanın belkide ilk belirtilerini bu dönemde gözleriz. Bebek özellikle sırt üstü durumda iken ardı ardına tekmeler atabilir.

-Bebeğimiz artık kendi çevresinde dönebilmekte, yatırdığınız konumunu değiştirebilmektedir.

-Destekle ayakta tutulduğu zaman zıplayabilmektedir. Bu onun kas gelişimini artırmak için etkin bir yoldur.

-Kucağa alındığında başını dik tutabilmesi için, çıngırak ya da sesli oyuncakları sallayın. Hem boyun kasları hemde algı gelişimi için etkin bir yoldur.

ALGISAL GELİŞİM

Dönemde bebeğin algı düzeyi belirgin bir şekilde artmaktadır. Bize düşen bu gelişimi desteklemek ve yukarıya taşımaktır. Algısal gelişim doğrudan zihinsel gelişimi etkileyecektir.

-Gözlerin görme kuvvetti geliştiği için ve göz koordinasyonu arttığı için gözler artık birlikte hareket eder, bakışlar netlik kazanır.

-15-30 cm kadar uzağındaki nesneler dikkat kesilerek ani hareketler ile onları tutma çabası olur.

-Tutma yeteneği geliştiği için elleri arasında nesnelerin yerini değiştirebilir.

-Artık ellerini tümüyle kullanır.

-Artık karnından itibaren sosyal öğrenme yolu ile bir takım bilgileri edinen bebeklerin bu dönemde aile izleyerek bilgi edinme yöntemi belirginleşir, anne ve babayı dikkatle izler.

-Seslere karşı ilgisi gelişen bebek sesleri ayırt etmeye, hangi sesin kime, neye ait olduğunu ayırt etmeye başlar.

-Bu dönemde bebeğin algısını geliştirmek için oyuncakalrını, ilgisini çeken nesneleri görme alanı içinde yer değiştirerk takip etmesini sağlayın. Bu bebeğin görme alanındaki dikkatini arttıracak ve algısal gelişimine katkı sağlayacaktır.

-Algısal gelişimi için renkleri kullanın. Giysilerinde, mama kaşığında, vs. bebeğin temas kurduğu nesnelerin renklerinin farklı olmasına özen gösterin. Malesef ailelerimiz kız çocuklarının herşeyini pembe, erkek çocuklarının herşeyini mavi alırlar. Bu davranış yanlıştır çünkü bebeğe verdiğimiz uyarıcı çeşidini kısıtlar.

DİL GELİŞİMİ

Bebeğin dil gelişimi konuşmaya hazır bulunuşluğu açısından çok önemlidir.Dil gelişimini takip etmek ve geliştirmek bebeğimizin zihinsel gelişimini desteklemektir.

-Kafiyeler içerip şarkılara benzeyen şeyleri dinlerler. (nini vs)

-Tek veya iki kelimeden oluşmuş konuşmalara tepki verirler. Bu tepkiler bebeğimizin dil gelişimini desteklediği için onunla iletişim kurarken arasıra kullanabileceğimiz bir yöntemdir.

-Çığlık atmayı öğrenirler, bazen anlamlı ve bazende anlamsız şekilde çığlık atarlar.

-İki sesli sözcükleri ayırt etmeye başlarlar.

-Nini çeşidiniz şüphesiz bebeğin konuşması için destekleyicidir. Nini söylerken ne kadar farklı farklı söylerseniz o kadar çok kelime ve sesle karşılacaktır.

SOSYAL GELİŞİM

Bebeğin sosyal gelişimi kuşkusuz diğer alanlarının gelişimi ile desteklenir. Yani motor becerileri için yapacağınız faaliyetler, algısını yüksek tutma çabanız, dil gelişimi için söylediğiniz şarkılar, onunla konuşmalar bebeğin sosyal gelişimini olumlu yönde etkiler. Bunların dışında;

-Bebekler artık annenin ve babanın yüzünü tanır,

-Yabancı yüzlere henüz yakın davranır ancak bazen annesini ister.Çünkü endişe ve utanma duygusu gelişmeye başlamıştır.

-Sizin ve çevrenizdeki insanların bebekle ilgilenmesi, onunla oynaması, konuşması kuşkusuz sosyal gelişimi için en etkili yoldur.

UYKU

İlk üç ayı nerede ise uyku ile geçirmiş bebek artık eskisi kadar uyumamaktadır. Gece uykuları düzene girmeye başlamıştır. Beslenmek için her gece iki veya üç kez uyanırlar. Gündüzleri ise artık eskisi kadar uyumamaktadır. Ailesi ile daha çok zaman geçirmektedir. Bebek gün geçtikçe gece gündüz farklını daha iyi anlar. Gece uykuları genel 5-6 saat olur. Ancak bazen 6. aya kadar düzene girmeye bilir. 6. aydan itibaren daha düzenli olacaktır. Bebeklerin uyku düzenleri çok değişkendir. Bazı bebekler uzun bir süre düzenli uyurken bir anda tüm düzenleri bozulabilir. Bu durumda aile hemen paniğe kapılmamalı, eğer bir sağlık problemi yoksa bu doğal bir durumdur.

Bebeklerin uykularının düzenli olması hem aile hemde bebek için çok önemlidir. Bu düzeni sağlamak içi; Uyku zamanı gelmeye yakın oynadığı oyunları yavaşlatın  ki bebek sakinleşsin, kesinlikle uyku giysileri farklı olsun ki bebek uyuyacağını anlasın. Evde ışıkları azaltın mümkünse tümünü kapatın. Her gece uykuyu hatırlatan uyarıcıları sabitlersek bebek uyku zamanını anlar. Böylece bebeklerde kendi başına uyuma alışkanlığı da gelişir.

loading...