9-12 Ay Bebeklik Dönemi

9-12 Ay Bebeklik Dönemi

9-12 ay arasında bebeklerin hareket yetenekleri hergün gelişmektedir. 6-9 ay arasın hareketleri ilk 9. aydan sonraki hareketleri arasında ciddi fark vardır. Hergün artan bu hareket yeteneği bebeğin farklı şey keşfetmesini sağlar. Bu keşifler esnasında anne- babayı biraz zorlasada bebek için müthiş zevkli bir dönemdir. Bebeğin bakımı 9. aydan sonra her geçen gün biraz daha zorlaşır. Çünkü artık nesneleri atma, çekmeceleri çekme, eline aldığı herhangi birşeyi yırtma yeteneği kazan bebek aileye zorlu anlar yaşatır. Özellikle anneler sürekli bebekleri takip eder, kendine ve çevreye zarar vermesin diye sürekli arkasında gezinir ve göz hapsinde tutar. Bebek bu aydan sonra yadrımsız olarak oturma pozisyonuna geçebilir, emekleme puozisyonuna geçebilir, tutunarak yürür, desteksiz birkaç adım atar, elindeki nesneleri birbirine vurabilir, bir kutudan eşya alıp yerine koyabilir. Kalemle karalama yapabilir. Bütün bunlar ailenin onu sürekli gözetlemesine neden olur.

Bebek bu dönemde konuşma üzerinde yoğunlaştırmıştır. Hem sizi anlama oranı artar hemde sözcük kurma isteği artar. Sözel olarak kendini ifade etmeye çalışsada henüz hazırbulunuşluk düzeyi yeterli olmadığından beden dili ile isteklerini anlatır, şikayetlerini dile getirir. Bu dönemde bebekle kurulacak iletişim onun konuşma yeteneğine katkı sağlar. Çünkü her ne kadar söyleyemesede kelimeleri talit etmeye çalışır.

Bu dönemde bebeğin dünyası yeni şeyler keşfetme üzerine kuruludur. Bebeğin her keşfi onun zihinsel yeteneğini artırır. Bebek artık sizi büyük oranda anlar, basit kelimelerine uygun tepkiler verir. Ne kadar çok uyarıcı verirseniz ( kelime, resim, müzik) bebeğin zihinsel gelişimi o kadar hızlanır. Çünkü bebek artık nesneler, sesler uygun tepkiler verir. Örneğin kaşığın ne işe yaradığını bilir, bardaktan su içildiğini bilir. Uyarıcı sayısı artınca bilgi sayısıda artar.

Bebeğin artan iletişim yeteneği onun duygusal ve sosyal özelliklerinde de artış sağlar. Sosyal olarak bu dönemde anne ve babaya bağlı olan bebek onlardan uzak kalmak istemez, yabancılardan çekinir, ailesini taklit eder, gelişimsel korkuları ön plana çıkar ve bebek bu dönemde yapacağı davranışın sonucunu test eder ve yapıp yapmamaya karar verir. Örneğin annesi odadan çıkınca ağlar, eğer anne hemen gelirse bebek annesi her çıktığında ağlar. Bebek ağlama davranışının sonucunda istediğini yaptıracağını öğrenir.

Bu dönemde bebeklerin 11-13 saat uyurlar ve bunun 8-9 unu geceleri, 4 saatinide iki periyod olarak gündüzleri yaparlar. Bebeğinizin uyku düzeninde gelişen önemli bir ayrım artık bebeğiniz gece beslenmek için kalkmayabilir. Eğer geceleri uyanıp besleniyorlarsa bu alışkanlığındandır. Bebeklerin hareket yetenekleri geliştiği için oyun oynama kapasiteleri artmıştır. Bebekler bazen oyun oynamak istediği içinde uyumayabilir. Bebekler bazen uyandıkları zaman çok ağlarlar. Fizyolojik bir nedeni yoksa bebek ya rüya görmüş ve korkmuştur ya da unandığında sizi yanında görememiştir.

Mehmet Murat ALTAN

Psikolojik Danışman

loading...