Ağız ve diş sağlığı ruh sağlığını da etkiliyor

Ağız ve diş sağlığı ruh sağlığını da etkiliyor

Ağız ve diş sağlığının sadece beslenmede değil sosyal ilişkilerimiz üzerindeki etkisine de dikkat çeken uzmanlar, “Diş sağlığı kişinin konuşması ve özgüven açısından büyük önem taşıyor” uyarısında bulunuyor.

Diş sağlığının ruh sağlığını da etkilediğini ifade eden uzmanlar, ağız ve diş sağlığının sadece beslenmede değil sosyal ilişkiler üzerindeki etkisine de dikkat çekerek “Diş sağlığı kişinin konuşması ve özgüven açısından büyük önem taşıyor” uyarısında bulunuyor. Diş sağlığının önemine dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla 16- 22 Kasım Ağız Diş Sağlığı Haftası, 22 Kasım ise Diş Hekimliği Günü olarak kutlanıyor. Diş bakımında ihmal ya da eksikliğin ağız kokularına neden olurken, hızlı ve seri yiyenlerde de gereksiz kilolara neden olduğunu ifade eden uzmanlar, “Bu açıdan değerlendirildiğinde dişlerimiz sadece lokmaları bölme, koparma ve öğütmede değil, sosyal alanda insan ilişkilerinde konuşma ve özgüven açısından da önemli bir işleve sahiptir” diyor.

Üsküdar Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları ve Araştırmaları Merkezi Müdürü Diş Hekimi Ali Eşref Müezzinoğlu, yıllar sonra erken veya geç diş kayıplarının telafisinin hayati önem taşıdığını ifade ederek, “Bu nedenle ağızdaki eksik sayı ve yerlerine göre farklı protezler aracılığı ile restorasyon gereklidir. Daha ileriki yaşlarda dişlerin tümünün kaybı ile protezler ve tam protezler kullanılabilir. İyi bir protez kullanıcı açısından ağız bütünlüğünü sağlayan, görsel ve çiğneme açısından yeterli olmalıdır. Uygun olmayan protezler ileride telafisi mümkün olmayan sonuçlara sebep olurlar. Bu nedenle yapılacak protez türüne göre farklı yapım teknikleri vardır. Protezler hijyen kurallarına uygun, çeneler arasında kapanışı bozmayan, estetik açıdan birbirini tamamlayan, konuşmaya mani olmayan bir şekilde yapılmalıdır” dedi.

http://jinhahaber.link/

1_jinha_logo_b_tr

loading...