Aldatma ve Aldatılmanın Psikolojik Boyutları/ Psk. Dan. Nazmi KIRELLI

Aldatma ve Aldatılmanın Psikolojik Boyutları/ Psk. Dan. Nazmi KIRELLI

Tanım olarak aldatma veya sadakatsizlik; evli ya da duygusal veya cinsel bir ilişki içerisindeki taraflardan birinin -eşinin haberi veya rızası olmadan- bir başka kişi ile ilişkiye girmesi. Aldatma sadece duygusal düzeyde, sadece cinsel ilişki düzeyinde veya hem duygusal hem cinsel ilişki şeklinde olabilir. Aldatmanın tanımı kültürden kültüre veya çiftler arasındaki anlaşmalara göre farklılık gösterebilir.

Cinsel Sağlık Enstitüsü (CİSED) tarafından 2015 yılında 10 farklı aldatma türü tanımlandı.

Kısaca açıklamak gerekirse ;

1)Seks İşçileri İle Paylaşılan Cinsellik:Çoğunlukla erkeklerde görülse de son yıllarda bayanlarda da sıklıkla görülüyor. Yalnızca cinsel arzuları doyurmaya yöneliktir.Bu türe eşiyle cinsel doyuma ulaşamayan,fantazilerınden eşine bahsedemeyen veya verdiği değerden dolayı eşini fantazilerıne dahil etmeyen kişiler yöneliyor. Evliliklerini bitirmeyi düşünmezler

2)Seks Veya Tutku Bağımlılığı :

Toplumun “zampara”kişileridir.Kısaca farklı partner,farklı deneyim prensibi.Cinsel bağımlılık görülür ve mutlaka tedavi görmelidirler.

3) Fırsattan İstifade : Toplumda genellikle “kaçamak” denilen türdür.İş seyahati, eşin olmadığı bir eğlence anı vb.durumlarda aynı kişiyle birdaha karşılaşmayacak şekilde yapılan aldatmadır.Eşlerini severler,terk etmeyi düşünmezler.

4) Boşanma Öncesi Hazırlık : Bazen eşlerden biri diğerine olan bağlılığını yitirir ve evliliği bitirmek ister, fakat bunu ne eşine söyleyebilir ne de boşandıktan sonra yalnız kalma fikrine tahammül edebilir. Bu sadakatsizlikte dilin söyleyemediğini beden belli eder. Kişi yeni bir ilişkiye başlayarak başka bir dala tutunmuş olur, böylece kendi psikolojik güvenliğini sağlar ve kendini boşanmaya hazırlar. Eşinden de uzaklaşacağı için eşini de boşanma evresine hazırlamış olur. Bu tür bir aldatma ilişkisinde aldatma partnerinin pek bir önemi olmadığı gibi bu kişiye duyulan duygular da hiç güçlü değildir. Bu kişi daha çok destek kuvvet gibidir. Kişiyi bu aldatma türüne yönlendiren temel etken, mevcut ilk eşten ayrılma isteğidir.

5) Terazi Tipi İlişki Üçgeni : Bu tür sadakatsizliklerde evlilik eşi ve aldatma partneri ile ilişki eşzamanlı olarak sürdürülür. Cinsel yönü gibi duygusal yönü de çok güçlü olur bu aldatma ilişkisinin. Aldatan kişi eşine ve diğer partnerine karşı farklı sorumluluklar hisseder. Genellikle bu iki kişi farklı özelliklere sahiptir ve birbirlerini tamamlıyor gibidirler. İkisinden alınan mutluluk farklıdır. Bu yüzden aldatan kişi ne eşinden boşanabilir ne de yeni ilişkiyi sonlandırabilir.

6) Kısasa Kısas : İlk aldatılan eş yeniden özgüvenini kazanmak, beğenilen ve çekici biri olduğunu özellikle kendine ispat etmek ve ilk aldatan eşin karşısında kendini iyi hissedebilmek için bu tür bir sadakatsizlik yapar.

7) Kıskandırma İhaneti : ihmal edildiğini düşünen eş, eşi tarafından artık ‘gorunmez’ inancına kapıldığında kendini farkettirmek ve dikkat çekmek için bu türe başvurabiliyor.

8)Geri Püskürtme :Daha çok evlilik dışı sevgililik ilişkilerinde görülen bu tür sadakatsizliklere yakın ilişkiye tahammülü olmayan kişiler başvurur. Duygusal olarak birine bağlanmaktan korkan kişi mevcut ilişki giderek ciddileştiğinde ve iki kişi arasında karşılıklı bir bağ oluşmaya başladığında araya mesafe koyma amacıyla sadakatsizlik yapar.

9) Nefes Almak : Eşiyle arasında çatışmalar yaşayan,aile hayatında giderilemeyen problemlerden bunaldığını düşünen kişinin aldatma partneriyle görüştüğü ve ilişki yaşadığı zamanlarda kendisini “nefes almak” olarak adlandırdığı durumdur.

10) Sadece Aşk : Bazı evli kişiler, hiç beklemediği bir anda ve şekilde bir başkasına âşık olabiliyor. Aşk; hayatın zorluklarından kaçmayı, güzellikleri yeniden görebilmeyi, hayata daha mutlu sarılabilmeyi, daha genç ve dinç hissedilmeyi sağladığı için elin tersiyle itilebilen bir duygu olamıyor. Bu nedenle âşık olan kişi sadakatsizlik yapmaması gerektiğini düşünemiyor. Eşine ihanet etmezse kendine ihanet etmiş gibi hissediyor ve kendini doludizgin aşka bırakıyor. Aldatılan eş ise kendinde olmayıp da aldatma partnerinde var olan şeyin ne olduğunu sorgulamaya başlıyor. Bu tür sadakatsizliklerde eşin görünürde ve hakikatte bir hatası ve payı yoktur. Eşi aldatmaya iten ise çoğunlukla çok düzgün olan evliliğin ya da ilişkinin tekdüze seyridir.

Bu arada belirtmem gerekir ki hangi bahaneyle olursa olsun aldatmanın akla,kalbe ve karaktere uygun açıklaması ve savunması olamaz…

“Hormonlar mı ? Yok Artık…” demeden önce bilmenizi isterim ;

Dopamin reseptörlerindeki gen kodları aldatma üzerinde esas rollerden birisini oynuyor.Dopamin genellikle serotonin gibi “mutluluk hormonu” olarak anılır.Egzersiz,yemek yemek ve orgazm gibi zevkli aktivitelerden sonra salgılanır.Bir araştırma; bu genin uzun çiftine sahip olan insanların (%50), kısa çifte sahip olanlara (%22) göre partnerlerini daha çok aldattığını gösterdi.

Aldatılan Taraf…

Nolursa olsun aldatılmak hakedilen bir davranış değildir.Bunun bilincede olup oturup gunlerce kendinizde hata aramayın.Zira siz mükemmel bir eş olsanız bile unutmayın ki eşinizin sizi aldatması onun düşünmesi gereken bir durum,onun sorunu ve onun kişilik yapısıdır.Eğer aldatildiginizdan eminseniz sağlıklı bir diyalog koşuluyla nedenlerini sorarak öğrenmeye çalışın.

Affetmek konusunda ise “birkez aldatan hep aldatır” düşüncesine şahsen katılmıyorum.Ancak ikinci bir şans verdiğinizde karşılaşacağınız muhtemel sorunların sorumluluğunun artık sizde olduğunu unutmayın…Kimse hasar görmüş kalesinin tamamen yıkılmasını istemez sanırım…

Aldatma konusu fazlasıyla geniş yelpazeye sahip bir durumdur.Arada kalmasını istemediginiz çocuklar,maddi durum, kültürel çevre, saplantılı aşk,baskı vb. başlıklar bundan sonra vereceğiniz kararları ve gidişatı etkileyen faktörlerden sadece birkaçıdır.Bu yüzden sağlıklı kararlar alabilmeniz için uzman kişilerden destek almanız aynı zamanda yaşayacağınız travmayı daha kolay atlatmanızı sağlayacaktır.

Nazmi KIRELLI

Psikolojik Danışman

loading...