Anksiyete

Anksiyete

Kaygı korku, endişe, kaygı ya da hepsinin bir arada olması durumuna verilen genel isime anksiyete adı verilir. Bu semptomların hepsi bir kişi tarafından yaşanabilir ve kişide hoş olmayan fiziksel ve duygusal bir durumun oluşmasına neden olur. Anksiyete kısa vadeli veya uzun vadeli olabilir. Kısa vadede endişeli hisseder bir süre sonra bekledikten sonra yani anksiyete geçtikten sonra bir sağlık kuruluşuna gitmekten vazgeçer. Bu da mevcut durumun daha da ağırlaşmasına neden olur.

Uzun süreli kaygı ise stresli çalışma koşulları, kişinin hayatındaki kişisel ilişkiler veya uyumsuz ilişkiler nedeni ile daha uzun sürebilir. Gerginlik, migren baş ağrısı ve yüksek tansiyon gibi diğer tıbbi durumlara yol açabilir.

Hafif endişeler bazı yaşam tarzı değişiklikleri, ev ilaçları ve anksiyete için şifalı bitkilerle tedavi edilebilir. Ancak, kronik anksiyetede (intihar düşünceleri kapsayan) hastalar en kısa sürede doktorların uzman görüşleri alınması için sevk edilmelidir.

Anksiyeteye sahip bir bireyde çarpıntı, nefes alamama, ölüm korkusu, göğüs ağrısı, baş dönmesi, terleme gibi belirgin semptomlar yaşanmaktadır. Elbette bu semptomlar başka bir hastalığına habercisi olabilir. Bu nedenle uzun süren anksiyetelerde uzman tavsiyesi almak faydalı olacaktır.

ANKSİYETE NEDENLERİ
Aklımıza bazen olumsuz duygular geldiği zaman vücudumuz kan dolaşımına adrenalin salar. Adrenalin kalp hızını arttırmakta, içinde bulunan durumla mücadeleyi sürdürmek için sinir dürtülerini göndermekte ve hava yollarını genişletmekte olan bir hormondur. Stres, adrenalin salınımına yol açan anksiyetenin en sık karşılaşılan nedenidir. Ancak, kaygı nedenleri arasında başka fiziksel sorunlar da yer alabilir. Bu nedenlere değinecek olursak;

 • Hipertiroidi anksiyete belirtilerine benzer belirtiler üretebilir.
 • Kalp hastalıkları hızlı kalp atışına neden olduğundan anksiyetenin birincil belirtisi olabilir.
 • Kafein bile makul miktarda alınmalıdır. Birçok durumda, anksiyeteye yol açabilir.
 • Premenstrüel sendrom (PMS) kadınlarda anksiyete nedenlerinden biridir.
 • Diyet hapları vücudun normal işleyişini değiştirebilir ve kaygı nedeni olabilir.
 • Anemi, folik asit ve vitamin eksiklikleri normal vücut fonksiyonlarını engellediği için kaygı nedeni olabilmektedir.
 • Diyabet anksiyete önemli nedenlerden biridir.
 • Hipoglisemi veya kan şekerinin aşırı düşük düzeylerde olması endişe nedenidir.

ANKSİYETE İÇİN DOĞAL İLAÇLAR
Anksiyetenin en önemli nedenlerinden biri strestir. Strese karşı koyabilme yeteneği da başa çıkma becerilerinin geliştirilmesi anksiyeteyi önleyebilir. Bazı talep ve beklentilerin yönetilmesi, bazı yaşam tarzı değişiklikleri ile anksiyetenin üstesinden gelinebilmektedir. Anksiyete ataklarına sahip olan kişilerin kullanabileceği da deneyebileceği doğal bir listeyi sizler için hazırladık.

 • Egzersiz: Anksiyete ataklarını önlemek için iyi bir başlangıçtır. Haftada 4 gün kadar günlük yarım saat dahi olsa yapılmalıdır. Koşu bandı, bisiklet kullanımı, koşu yapılabilecekler arasındadır.
 • Meditasyon ve Derin Nefes Alma: Derin nefes alıp verme tekniklerinin öğrenilmesi bir yoga uzmanı tarafından yapılabilir. Kendiniz deneyerek de başarmanız mümkündür.
 • Önemsiz Gıda ve İçki: Rafine şeker ve karbonhidratlar, yapay tatlandırıcılar, kafein, sigara ve benzeri başka şeyler de anksiyeteden kurtulmak için kaçınılması gereken maddelerdir.
 • Sıcak Banyo ve Aromaterapi: Bir banyo rahatlatıcı olarak rol oynayarak endişeli sinirlerin sakinleşmesini sağlar. Banyonuzu müzik eşliğinde de yapabilirsiniz.  Aromaterapi için kullanılan uçucu yağlar, aynı zamanda kendini rahatlatma ve anksiyeteyi önlemek kullanılabilir.
 • Pozitif Olun ve Rahatlayın: Sevdiğiniz bir kişi ile konuşmak, sevdiğiniz bir hayvanla olmak, müzik dinlemek, rahatsız olduğunuz durumlarda hayır demesini bilmek, en sevdiğiniz kitap, dergi yada romanı okumak gibi benzer tutumlar kaygı saldırılarını engelleyecektir.
 • sagliksiz.net
loading...