Artık Geri Dönüş Biletini Bulmak O Kadar Zor ki!

Artık Geri Dönüş Biletini Bulmak O Kadar Zor ki!

Eğer ki iyiliklerinizle  kötülüklere kalkan olabiliyorsanız, yaşamış olduğunuz olayları sabırla karşılayıp duruşunuzu bozmuyorsanız  sizden daha MUTLU insan yoktur…

Bütün olumsuzluklara rağmen, düzgün bir yolda yürüme kararlılığını göstermek cesaret ister. Hayatımız hep zorluklarla doludur…  Hep mücadele etmemiz gerekiyor bu hayatta, bunların üstesinden gelebilmek için cesur olmamız şart.  Bebeklerin ilk adımı atma cesareti gibidir hayat, yüzmeyi bilmeyen bir insanın  korkmadan yüzebilmesi gibi…

Eğer cesursanız yeniliklere açılabilirsiniz. Bilinmeyenleri kabullenmek cesaret ister. Günlük yaşamı, doğru yaşamak, sürdürmek cesaret ister. Bütün kötülüklere karşı,  iyi ve dürüst olmak cesaret ister. Yanlışlıklara, haksızlıklara karşı durmak, yürekli olmak cesaret ister. Asıl yetenek bunca kötülük arasında iyi olmayı başarmak iyi olarak kalmak… İyi olmak kötü olmaktan daha zor.

Etrafta o kadar kötü şey var ki. Eğer bunları doğal karşılıyorsanız, huzurlusunuz demektir. Öyleyse kötülüklerden fazlaca etkilenmiyorsunuz. Ya iyi insanlar? Bunca kötülüğe şahit olmak, hatta zor durumda kalmak, iyi insanın ruhunu yok edecek kadar  kötü sonuçlara sebep olabiliyor, gerçek olan tüm zorlanmalara karşı iyi kalabilmek. Eğer iyiliğiniz ile kötülüklere kalkan olabiliyorsanız, olayları sabırla karşılayıp duruşunuzu bozmuyorsanız ne mutlu size. İyiliğin diğer adı ise erdemdir, erdemli olmanın ikinci şartı, doğruluktur. Hatalara rağmen, doğruluk… İyi ve dürüst  olmanın hazzını bir kez tattınız mı, zaten kötü düşünceler  size göre olmaz artık.

Dürüstlük yolundan sapanlar yalan yemin edenler, başkalarının arkasından konuşanlar, kindi çıkarları uğuna iftira atanlar, kendi kazdığı kuyuların içinde acıyla çırpınırlar… Dürüstlük, erdemli kişinin huzurla yemek yemesini, nefes almasını, yaşamın renklerini görebilmesini sağlar. Kalbi ve ruhu dürüst olanın, bedeni de sağlıklı olur. Yaşamınıza kötü düşünceleri eklerseniz geri dönüp, sizi bulacaktır… Eğer birini üzmek isterseniz, unutmayın ki gün gelir sizde aynı duruma düşersiniz. Kalbi temiz olan insanların hikayesi MUTLU sonla biter… Fakat  ne fayda ki; “ geri dönüş biletini bulmak o kadar zor ki!”..

Yazar Cahide GÜNAY

kisiselgelisim34@gmail.com

loading...