Aşkın Psikolojisini Biliyor muydunuz ?

Aşkın Psikolojisini Biliyor muydunuz ?

“Aşk özlemektir, onun yanındayken kendi varlığını unutup, kendini kaybetmektir, güvenmektir aşk, güven vermektir… Elini tuttuğunda kalbinin delicesine çarpmasıdır. “

Hem siz, hemde sevdiğiniz erkek özerk bir birey olabilmek için yıllarca gayret sarfedersiniz. Hemen hemen doğduğunuz günden bu yana bilinçli ya da bilinçsiz olarak birbirini seven insanların nasıl davrandıklarını, ilişkilerin nasıl yürüdüğünü ve hangi davranışların kabul görüp, hangilerinin görmediğini gözlemlediniz ve öğrendiniz. Hiç kimsenin aile yaşantısı kusursuz değildir, zaman zaman hepimiz de ailemizden olgunlaşmak için gereksinim duyduğumuz duygusal bağları geliştirmemize ket vuracak türden tavırları, bilgileri ve değerleri ediniriz. Bu duyguları ölene kadar sahipleniriz.  Bu duyguların farkına varmayı başarırsak, etkili bir şekilde başa çıkmayı da başarabiliriz. Şüphesiz bilgi insana güç verir. Zor bir erkekle veya bir kadınla ilişkinizi iyiye götürebilecek kadar psikolojik açıdan güçlü olmanız demek hem insan psikolojisini bilmeniz demektir. Sevdiğiniz erkek veya kadın neden böyle davranıyor? Ya da siz niye böyle tepki gösteriyorsunuz?  Çoğu kadın tüm yoğunluğuyla duygusallığın güvence olduğunu düşünür.  Kim ne zaman “Neden canını bu kadar sıkıyorsun?” “Çok ince düşünüyorsun.” “Çok hassassın. Ben böyle bir şey demek istemedim.” “En ufak  rutubetten nem kapıyorsun” derse kırılırız, fakat derinlemesine düşündüğümüzde onlara  hak veririz.  Kadınların erkeklerden daha duygusal olduğu gerçektir. Oysa kadın küçük  olayları  büyüten biri olmak zorunda değildir.  Zor anlarda hem kendileri hem de sevdikleri erkek için hissetirmekte ve  duygularını dile getirmektedirler.  Kadınlar en basit olaya bile duygusal yaklaşırlar, çünkü anne babaları, toplum, arkadaşları ve sevgilileri tarafından hep böyle yönlendirilmişlerdir.

“Dünyada süregelen savaşları uzaktan izlerken kadınlar, uzun ve boş günlerini anılarla ve korkularla dolduruyorlardı.  Erkekler ise amaçları uğruna  öldürüyor, bir şeyler yapmanın şevkiyle, korkunun anlamını yok ediyordu..” Hayatınızdaki erkeğin sizi bu kadar üzen yönlerinden biri  (o hiçbirşey hissetmezken),  sizin ilişkinizde her ikiniz için duygusal akışı belirlemeniz, özümsemeniz, düzene koymanız ve sözcüklerle ifade etmenizdir.  Tüm bu yoğun duyguları düzenlemek zorunda olmak tam donanımlı  bir stüdyoda ressam olarak çalışmaya benzer.  Uysa da, uymasa da kendinizi her rengi kullanmaya mecbur hissedersiniz.  Duygularda sanata çok benzer, düzensizdirler,  insanların özellikle uzun zamandır hissetikleri yoğun duygular oldukça dağınıktır.  İster boyama, ister duyguları ifade etme olsun, hangi alanda becerilerimizi geliştirmeye çalışıyor olursak olalım, pratik yapmamız gerekir.  Duygularınızın  ve nereden kaynaklandıklarının farkına vardığınızda ilişkinizi ya da evliliğinizi sürdürmek konusunda daha fazla beceri kazanmış olursunuz.

Erkekler genellikle daha erkeksi görünmek için duygularını bastırırlar ya da onları kabul edilebilir duygular  veya kabul edilebilir tepkiler  halinde ifade ederler (örneğin, korktuklarında sinirlenmiş gibi davranırlar, ağlamak yerine bağırıp çağırırlar).  İlişkinizin ne kadar iyi gittiği  sizin onun ne kadar iyi anladığınıza bağlıdır, o istediği kadar kendisini anlamasın ve hissettiklerini  gizlemeye çalışsın!

 

Kadın Gözüyle İşte Erkekler kitabından  /2008

Yazar Cahide GÜNAY

kisiselgelisim34@gmail.com

loading...