Ateş Basması İyidir. Kanser Riskini Yarı Yarıya İndiriyor

Ateş Basması İyidir. Kanser Riskini Yarı Yarıya İndiriyor

Memopoza giren çoğu kadın “ateş basmaları”ndan şikâyet eder. Bunun menopozun en rahatsız edici etkilerinden biri olduğu konusunda tüm kadınlar hemfikir…

Memopoza giren çoğu kadın “ateş basmaları”ndan şikâyet eder. Bunun menopozun en rahatsız edici etkilerinden biri olduğu konusunda tüm kadınlar hemfikir. Ancak ABD’li bilim insanları, ateş basmalarının meme kanseri riskini düşürdüğünü saptadı. Washington Üniversitesi ve Fred Hutchinson Kanser Araştırmaları Merkezi’nin araştırmasına göre 4 kadından 3’ünde rastlanan ateş basmaları, en yaygın görülen meme kanseri türlerine yakalanma riskini yarıya indiriyor.

‘ÖSTRADYOL’ HORMONU

3 ila 6 dakika süren, terlemeye de neden olan, günde onlarca kez tekrarlanan ateş basması yaşayan kadınlarda, bazı meme kanseri türlerinin oluşmasında önemli rol oynadığı bilinen östrojen hormonunun bir formu olan “östradyol”a yüzde 40 daha az rastlanıyor. Bu hormondaki azalma, meme kanseri riskini yarı yarıya azaltıyor. 55-74 yaşları arasında bini aşkın kadının verilerinin incelendiği araştırmanın sonuçları, “Cancer Epidemiology Biomarkers and Prevention” dergisinde yayımlandı.

loading...