BABALAR VE KURALLAR: DİSİPLİN UYGULAMALARI

BABALAR VE KURALLAR: DİSİPLİN UYGULAMALARI

Geleneksel aile yapısında baba otoriteyi temsil eder. Son yılarda aile içindeki rollerin değişmesi ile birlikte otoriter baba modeline daha az rastlanır olmuştur. Bunun yerini arkadaş babalar almaktadır. Ama yine de babanın çocuk gelişimindeki rolleri düşünüldüğünde kurallar ve disiplin akla gelen temel kavramlar arasındadır. Genel olarak çocuğun hayatındaki ve ev ile ilgili düzenlemeler, disiplin uygulamalarının ebeveynlerin ortak kararı ve tutarlı tutumları ile şekillenmesi en idealidir. Ebeveynlerden birinin diğerine göre güçlü ve baskın olması ev içindeki iletişim kadar çocuğun kişilik gelişimini de olumsuz etkiler.

Annelerin çocuk ile ilgili düzenlemeler ve sorumluluklar ile ilgili fazla rol aldığı durumlarda baba uzakta kalan ebeveyn olarak algılanır. Anne çocuğun beslenme düzeninden, uyku düzenine, arkadaş ilişkilerinden ders çalışma becerilerine kadar her alanda çocuğu takip etmeye çalışırken bazen etkinliğini ve otoritesini kaybetmiş gibi hissedebilir. Çünkü çocuk her konuda anneden aldığı uyarılara bir süre sonra alışıp tepki vermemeye başlaya bilir. Anne yemeğe gelmesi için 10 kere seslenirken, baba bir kez çağırdığında çocuk masaya gelir. Bunun nedeni daha az gördüğü, yeterince zaman geçiremediği babasını mutlu etmek, onun olumlu ilgisini almak, ya da baskıcı bir baba figürü ise yıkıcı öfkesinden kaçmak olabilir.

Çocuklar doğdukları ilk andan itibaren annelerine olduğu kadar babalarına da ihtiyaç duyarlar.

Çocuğunuzun yaş özelliklerini araştırın ve öfke anında onu anlamaya çalışın.Çünkü verdiğiniz tepkiler çocuğunuzun geleceğini şekillendirir.
* Gün içinde birlikte olmak için kısa da olsa mutlaka zaman ayırmaya çalışın
*Çocuklar verilen önemin derecesini hissederler. Bu yüzden ona birey gözüyle bakın.
*Baba tarafından yapılan yorumlar ve geri bildirimlerin çocuğun benlik algısı üzerindeki etkisi çok büyüktür. Özsaygı ve olumlu benlik algısı çocuğun yakın çevresinden aldığı sözel ve sözel olmayan mesajlarla şekillenir.
*Çocuğunuz hata yaptığında, önce yanlış davranışını tanımlayın, daha sonra beklediğini, doğru davranışı belirtin, uyguladığında başarısını övün, benzer hataları tekrarladığında davranışının sonucunu yaşamasına izin verin. Olumsuz eleştirinizi çocuğunuzun kişiliği ile ilgili değil davranış ile ilgi olduğuna dikkat ederek ifade edin.
*”Ne kadar beceriksizsin, bir bardağı taşıyamadın demek yerine, suyu dökmeden taşımak için iki elinle taşımalısın gibi”
*Çocuk ayna gibidir. Siz aynayla konuşursanız ayna sizinle konuşur.Şiddet gören çocuk büyüüdüğünde problem çözme yolu olarak şiddeti görecektir.
*‘Elini yıkadın mı’ gibi yargılayıcı sözler yerine ‘sabun kokulu ellerini koklamak istiyorum’ demekle mesajı yerine sağlıklı ve yargısız ulaştırın.
*Baba-oğul, baba-kız olarak etkinliklere katılın (sinemaya gitmek, alışveriş yapmak, bisiklete binmek, tamir yapmak, top oynamak, yüzmek, kitap okumak vb)
*Söylediklerinizden çok davranışlarınızla çocuğunuza örnek olduğunuzu unutmayın. Çocuklar güçlü gözlemcilerdir ve unutmazlar..

Şeker Ağacı Anaokulu
Psk.Ayfer Çavdar

loading...