BEN BİR ANNEYİM…

BEN BİR ANNEYİM…

Miniğimin kalbini hissettiğimde ben bir anne oldum. Önce küçücük bir yumruydu, sonra inanılmaz bir şekilde büyüdü ve kucağımda gözlerini açtı. Onu emzirirken bütün dünyasının ben olduğunu gördüm, onun o küçücük dünyasında kocaman yer kaplıyormuşum meğerse. Dişleri çıkarken ondan çok benim canım yandı. Emeklemeye başladığında, her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak güzeldi, yürümeye başladığında ilk başarısını ben imzaladım. Elimden tuttuğunda bırakırım diye her seferinde sıkı sıkıya tutmasıydı güven.

Onun küçük parmaklarındaki büyü güveni hissettikçe ben bir anneyim..

Annelik bir sanattır, emektir. Çocuğunun her anına şahit olmak, mutluluğunu paylaşmak. Eğer çocuğunu yetiştirmek için bir anne kendini geliştiriyor ve güncelliyorsa sanat yapıyor demektir. Şimdi siz diyeceksiniz ki -Hocam büyüyüp gidiyor işte ne sanatı? Haklısınız bildikleriyle ya da gördükleriyle annelik, ancak taklit ürünü olur. Anne olmak, öncelikle bilinçli hareket edebilmeyi gerektirir. Çocuklarda gelişim aşamalarını öğrenmek, kitaplar okumak, seminerlere gitmek bu bilinçli hareketin nadide parçalarıdır. Gelişim aşamalarını bilen anne, çocuğuna karşı nasıl davranması gerektiğini de bilir.

Toplum, bireylerin birbiriyle etkileşiminden ibarettir. Yetiştirme tarzına göre bir çocuk hırsız ya da bilim insanı yahut lider olabilir. İki türlü de insanlara etki edebilir. Her ne kadar genlerin önemi olsa da yetiştirme tarzı kişilerin karakterlerini etkileyen önemli bir etkendir.. Sizin tutumunuzla yetişen çocuk belki de ileride ülkeyi yönetebilecek yeterliği kazanacak ve hatta tüm dünyaya kafa tutabilecektir. Uzak bir söylem gibi gelse de baktığınızda dünya liderlerinin de bir anneleri vardı. Bu annelerin yüksek düzey zekaları,özel eğitimleri ya da önemsenir derecede maddi kaynakları yoktu. Bu yüzden kendi kapasitenizi küçük görmeyin, çocuğunuz sizin elinize verilmiş bir kömürdür, dilerseniz elmasa çevirebilir, dilerseniz sobada yakabilirsiniz.

 

Psk Ayfer Çavdar Coşkun

Şeker Ağacı Anaokulu Kocatepe Mah 1 sk. No 10/ B Bayrampaşa İstanbul. 02124372215

ayfercavdar@hotmail.com

loading...