Bir Y Kuşağı Draması: En Az İki Yıl Tecrübe

Bir Y Kuşağı Draması: En Az İki Yıl Tecrübe

Gün geçtikçe daha bir yalnızca “satmak” yalnızca “nakit” meraklısı haline gelen kapitalizmin yönettiği iş sektörü, bu günlerde yaşadığı daralmanın bedelini ağır ödemeye doğru emin adımlarla gidiyor.
Özellikle içinde yaşadığımız ülke sınırı dahilinde.
Sizlerin de bildiği gibi Türkiye, kısıtlı iş sektörü-bol üniversite mezunu karşıtlığı sebebiyle doğan bir üretimsizlik, işsizlik ve lüzumsuz üniversiteler ve bölümleri buhranını yaşıyor bu günlerde.
Bu noktada kimseye “üniversite okumayın” ya da “alan değiştirin” denemez.  Zaten bu, Y Kuşağı için işlemez de.

Yapılabilecek en iyi şey yeni iş kolları, yeni meslekler yaratmak ve yeni sektörleri desteklemek (mesela internet yayıncılığı, internet haberciliği veya bu minvalde altın çağını yaşayan diğer sektörler).
Ancak o zamana kadar yapılması gereken daha acil bir eylem var.
En azından günümüzde “aranıyor” ilanları altında okuduğu bölüm yazan insanları işsizlikten ve motivasyonsuzluktan kurtarmak adına, bu konuya artık sistematik olarak eğilmek şart.

Ne demiştik, sadece satış ve para diyen iş hayatı ki buna eğitim, hizmet, üretim sektörü hepsi dahil, tecrübe ile, en iyiyi bulmak ile kafayı tabiri caizse bozmuş durumda.
Satılan ürünlerin dahi butikleştiği, artık merkezi tek adı duyulmuş firma yerine, internet ortamında kurulmuş bir pazar görünümü veren alışveriş ortamına rağmen, yani dünya merkezileşmeden butikleşmeye, profesyonellikten amatörlüğe doğru hızla giderken dahi, hala, çok satarak, çok tercih edilerek piyasada tekeli ele geçirebileceğini sanan komik X ve Baby Bomb Kuşağı mensuplarının takıntısı sonucu, bugün Y Kuşağı mensupları işsiz kalmakta.
Herkes tecrübeli eleman ararken, en büyüğü 38 en küçüğü 18 yaşına gelen Y Kuşağı üyelerinin nerede tecrübe kazanacağı sorusu havada kalıyor.
İnsanların belli bir yaştan sonra öğrenme, eğitilme, rötüşlenebilme ve uyumlanabilme seviyesinde de düşüş olacağı gerçeğini de hatırlarsak, bunun iş sektörü ve ülke için nasıl bir tehlike olduğunu daha iyi anlayabiliriz.
80-85 arası X ve Y Kuşağı arasında sıkışmış ara nesli çıkarırsak,
85-95  arası, yani artık iş hayatına karışmaya hazır kesim arasındaki işsizlik oranı muazzam.
TÜİK’in açıklamasına göre 24-29 yaş arası genç nüfusun yarısı ne çalışıyor, ne okuyor; bu ekibin yarısı sisteme resmen dahil değil.
Çünkü kimse onları eğitmek, yetiştirmek, bir sektöre dahil etmekle uğraşmak istemiyor.
Y Kuşağı fazla özgürlüğüne düşkün oysa kapitalizm kimsenin keyfini beklemez diyerek, bir nesli sistem dışında bırakırsanız, o insanlar elbet karnını doyurur ama sistem bunun bedelini ağır öder.

Çok değil ortalama 10 sene sonra siyasetçi, bir güruhun üyesi, bir ekibin parçası, bir ailenin annesi-babası, esamesi okunacak bir seçmen olacak nesil, sisteme, devlete küstürülürse bunun bedelini siyaset de, tutturulmaya çalışılan her çeşit ideolojik ve kültürel yapı da ağır öder.
Köklerin dışladığı ve ayıpladığı bir nesil, hiçbir köke bağlanmaz, kendi yoluna gider, ki araştırma sonuçları da bunun böyle olduğunu gösteriyor.
Anlaşılan “burnu sürtsün” diye piyasa dışı bırakılan, fazla şımarık bulunan Y Kuşağı “akıllanmak” yerine, kendi dünyasına kapanmış gibi gözüküyor.
Şimdi devlet ve iş sektörü bu konuda düşünmek ve eyleme geçmek zorunda.
Y Kuşağı burun sürttürmeyle yola getirilebilecek, uyumlu ve uysal X Kuşağı değildir ve bu kayıp hepimiz için olumsuz sonuçlar doğuracaktır.

İş Hayatı bir yana, tek başına dahi geçinecek parayı kazanamayan ama kazanmak için eski nesille de barışmayan  Y Kuşağı’ndan, ortalama bir yirmi sene sonra asrın nüfus düşüşü kroşesi geleceğinden ben neredeyse eminim. Evlenemiyorlar. Zaten bireyselliği ön planda olan bu neslin ise, 40’ından sonra çocuk yapmasını kimse beklemeyecektir umarım.

Freelance iş, geniş çalışma sektörü, Y Kuşağı’na aşağılama değil uyum ve anlayış sunacak, tekrar ekibin bir parçası yapacak devlet, ve ideolojik dönüşüm, şuan elimizdeki tek çıkış yolu.
Değerlendirmemek hepimize zarar verir.

Emine Tülin ERİNÇ

Profesyonel Koç/ NLP ve Yaşam Koçu

Kaynak: http://www.zamazihingo.com

loading...