Bulimiya Nervoza

Bulimiya Nervoza

Bulimiya nervoza veya kısaca bulimiya bir yeme bozukluğudur. Bulimik atak sırasında normal insanlardan fazla yerler. Bu yeme işlemini genellikle yalnız kaldıklarında çok hızlı bir şekilde gerçekleştirmeye çalışırlar. Daha sonra yediklerinin kilo almasına neden olmaması için aşağıdakilerden birini kasıtlı ve bilerek yapar:

kusma,

uygun olmayan bir şekilde laksatif, lavman, diüretik veya diğer ilaçların kullanımı,

yoğun egzersizı

Tanı ölçütleri:

Yineleyen tıkınırcasına yeme nöbetleri

Yeme kontrolünün kalkması

Kilo almaktan korunmak için kusma nöbetinin gerçekleşmesi

Egzersiz yapma veya yemek yememe gibi çözümlere başvurma

Vücudunun biçimi ve ağırlığından etkilenme

Sebepleri :

Bulimiya yiyecekten çok derin psikolojik meseleler ve yoğun bir kontrolsüzlük duygusu. Yeme-çıkarma olayı ağırlaşabilir, daha sık ve kontrolsüz bir hale gelişebilir. Kişilerin bu yeme- çıkarması psikolojik sorunları çözemeyeceklerini düşünmelerinden ve kilo takıntıları olmasından da kaynaklanmaktadır. Kustuktan sonra kendilerini rahat hissedeceğini düşünürler ve bilerek çok yemeğe başlarlar. Nasıl olsa yedikten sonra kusacaklardır. Bulimiklerin kendilerine güvenlerini yitirmiş kişiler oldukları da unutulmamalıdır. Kendilerini vücut ölçüleriyle kanıtlamaya ve sevdirmeye çalışırlar. Ne kadar zayıf olurlarsa o kadar takdir edilecekleri düşüncesi kanısındadırlar.

Bulimiya nervozanın olası sonuçları :

Kalp yetmezliği, aritmi

Dişlerde aşınma ve çürük

Reflü

Polikistik Over Sendromu

Yemek borusunda enflamasyon

Laksatif bağımlılığı

Peptik ülserler ve pankreatit

Potansiyel olarak ölüm.

Gözde damar çatlağına bağlı kızarıklıklar

Mide Kanseri

Bulimik misiniz?

Kendinize aşağıda yer alan soruları sorun. “Evet” tanıtını verdiğiniz her bir soru sizin bulumiya ya da başka bir yeme bozukluğu hastalığına olan yatkınlığınızı gösterir. * Vücut görünüşünüz ve kilonuza karşı takıntılı mısınız?

Yiyecekler ve diyetler hayatınızda büyük bir öneme mi sahip?

Yemeye başladığınızda kendinizi durduramayacağınızı düşünüyor ve korkuyor musunuz?

Daha önce hiç kendinizi rahatsız hissedene kadar çok yediniz mi?

Yedikten sonra suçluluk, utanç ve/veya depresif hissediyor musunuz?

Kilonuzu kontrol etmek için kusma ya da müshil ilaçlarından kullanıyor musunuz?

Yedikten sonra kusma ya da müshil ilaçları kilo almanızı engellemez ve kilonuzu korumanıza yardım etmez!

Müshil ilaçları veya kusma, yenilen yiyeceklerden alınan kalorinin atılmasına engel olmaz, bu nedenle genellikle bu çözüme yönelen kişilerde zamanla kilo alımı görülür. Yeme eyleminin hemen ardından kusma işlemi gerçekleşse bile zaten en iyi ihtimalle, yenilenin ancak %50si gibi bir kısmı vücuttan atılabilir, ki bu genelde %50yi bile bulmaz; çünkü sindirim, zaten yiyeceklerin ağza girmesiyle başlar ve normal sürecinde vücuttan atılana kadar devam eder. İshal yapıcı ilaçlar bağırsaklara zarar vermekten başka yiyeceklerin vücuttan direkt atılması konusunda çok daha başarısızdırlar ve bu yolla yiyeceklerin ancak %10u kadar bir miktarı vücuttan atılabilir. Kustuktan ya da ishal yapıcı ilaçları içtikten sonra tartıda kilonuzun azaldığını görüyor olabilirsiniz; ama bu gördüğünüz rakam vücudunuzdan atılan yüklü miktarda sudan başka bir kaybın rakamı değildir.

loading...