Çalışan Kadınlar Uykusuzluk Çekiyor

Çalışan Kadınlar Uykusuzluk Çekiyor

Çalışmalar, kadınların yüzde 70’inin hayatlarının değişik zamanlarında uyku bozukluğu problemi yaşadığını gösteriyor. Uyku problemlerinin başında ise uykusuzluk geliyor. Kadınlarda yaş ilerledikçe uykusuzluk problemi artıyor.

18-24 yaş arası kadınlarda uyku ile ilgili problemler yüzde 33 civarında iken, 55-64 yaş aralığındaki kadınlarda bu oran yüzde 48’e çıkıyor. Uzmanlar, Batılı ülkelerde kadınların yüzde 30’unun en az haftada birkaç kez uyumak için ilaç almak zorunda kaldığını söyledi.
Kadınlarda uyku bozukluklarının sebepleri arasında, hormon seviyelerinde değişim, stres, yaşam stili, uyku ortamı gibi faktörler etkili oluyor. Birçok kadında iş ve aile ortamındaki problemlere bağlı stres ve buna bağlı uyku problemlerine rastlanıyor. Bunun sonucunda yorgunluk, iş performansında düşme, konsantrasyon güçlüğü ve sosyal ilişkilerde bozulmalar ortaya çıkabiliyor.

Uzmanlar, çalışan kadınlarda uyku problemlerinin daha fazla görüldüğünü belirtiyor. Kahve çay ve sigara kullanımı da uykuya dalma açısından önemli problemler arasında sıralanıyor. Alkol ise uyku bölünmesi ve kabus görmelere yol açabiliyor.
Gebeliğinde uyku üzerine etkili bir durum olduğunu belirten uzmanlar, gebeliğin ilk 3 ayında kadınların daha çok uykuya ihtiyaç duyduklarını ve gündüz uyumaya eğilimli olduklarını kaydetti.

Uzmanlar iyi bir uyku için, çay ve kahveyi kesin, enerji içeceklerinden uzak durun, uyumadan önce gevşeyin, doğru zamanda egzersiz yapın, yemeklerinize dikkat edin ve sigarayı bırakın uyarısında bulunuyor.

loading...