Cinsel İstismar Davaları Cezasız Kalıyor

Cinsel İstismar Davaları Cezasız Kalıyor

İstanbul’da basın açıklaması yapan kadın aktivistler ve kadın avukatlar, cinsel istismara maruz kalan 15 yaşındaki H.İ. davasına duyarlılık çağrısı yaptı.

İSTANBUL- ESP/ Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), Ezilenlerin Hukuk Bürosu, Gökkuşağı Derneği ve Sosyalist Feminist Kolektif’in de içinde olduğu 6 kurum, 7 Mayıs’ta Denizli’de görülecek cinsel istismar davası öncesinde Çağlayan Adliyesi önünde açıklama yaptı. Kadınlar, “Tecavüzün rızası yoktur. Tecavüzcüler aklanamaz” yazılı pankart açıp, cinsel istismar mağduru H.İ. için adalet istedi.

Kurumlar adına açıklama yapan Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatı Berna Yüksekdağ, 15 yaşındaki H.İ’nin 26 Şubat 2013 tarihinde yakın akrabası Ahmet Çınar’ın tecavüzüne maruz kaldığını hazırlattı.

Çocuğa yönelik cinsel istismarın savcılık eliyle kayıtlara “mağdurun rızası vardır” şeklinde geçtiğini belirten Yüksekdağ, “Burada 15 yaşında bir çocuğun rızasının olmayacağı açıktır” dedi.

DÜNYADA YÜZDE 10, TÜRKİYE’DE YÜZDE 53
H.İ’nin yaşadığının “cinsel istismar” olduğuna dikkat çeken Av. Yüksekdağ, şöyle konuştu: “Çocuğun cinsel istismarı ikiyüzlü ahlak anlayışı olan toplumların varlığının kanıtıdır. Dünyada çocuk istismarı oranı yüzde 1 ile yüzde 10 arasında değişmekteyken, Türkiye’de bildirilen olaylarda bu oran yüzde 10 ila yüzde 53 arasında değişmektedir. Bir toplumda çocuk istismarının yüksek oluşu o toplumda risk altındaki bireylerin, yani çocukların bakım ve korunmasında yetersizlik olduğunun da ispatıdır.”

DUYARLILIK ÇAĞRISI
Cinsel istismar davalarının da kadına yönelik şiddet davaları gibi cezasız kaldığını vurgulayan Av. Yüksekdağ, “Bu konuda hukuki ve insani bir mücadele başlatıyoruz. Yine bir tecavüzcünün aklanmasına izin vermiyoruz. Bu nedenle H.İ’ye yapılan saldırının hem insanlık dilinde hem de adalet dilinde karşılığını bulmasını sağlayacağız” dedi.

Yüksekdağ, bir tecavüz olayının daha cezasız kalmaması için tüm duyarlı kesimleri 7 Mayıs’ta Denizli’de görülecek davaya çağırdı. Kadınlar, açıklamanın ardından okudukları metni, Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne faksladı.

etha

loading...