Cinsiyetin Kısa Süreli Belleğimize Etkileri

Cinsiyetin Kısa Süreli Belleğimize Etkileri

Ahmet bu sabah uyandı ve her zamanki gibi iş yerine gitmek için hazırlandı. Günlerden 5 ocak ve bugünün anlamını unutarak yola koyuldu. İş yerine ulaştıktan kısa bir süre sonra eşi Fatma Ahmet’i arayarak bugün gitmesi gereken Kargo firmasının adresini sordu. Oysaki daha dün Ahmet anlatmıştı. Bu duruma içerlenen Ahmet adresi verip telefonu kapattığında Fatma evden çıktı ve evlilik yıl dönümleri için yapacağı alışveriş listesini de çıkarken yanına aldı.Akşam Ahmet adresi neden unuttuğunu sorarken,Fatma Ahmet’in unuttuğu evlilik yıl dönümünü ona hatırlatarak günün büyüsüne hiç yakışmayan bir negatif enerji oda da oluştu.

Peki nedir bu yıllanmış ve tekrar tekrar yaşanan trajedinin sebebi?
Kısa süreli bellek, duyusal belleğe gelen bilgilerin davranışa dönüşmesini ya da uzun süreli belleğe kodlanmasını sağlar. Bu belleğin kapasitesi oldukça sınırlıdır. Araştırmalar kısa süreli belleğin kapasitesinin 5-9 yeni bilgi birikimi (sayı, harf, obje, isim vb.) ile sınırlı olduğunu göstermektedir. Bu belleğin bilgiyi koruma süresi ise yaklaşık 20-30 saniyedir.

Cinsiyet Ve Kısa Süreli Bellek:
Cinsiyet ve bellek üzerine çok sayıda bilimsel araştırma yapılmıştır. Örneğin hangi cinsiyet yakın zamanlı olayları daha net hatırlamaktadır. Sonuçlara göre pek çok kanı ortaya atılmaktadır. Elektronik devreleri ve yön gibi mantıksal manevraları daha iyi hatırladıkları için erkeklerin kısa süreli hafızalarının daha iyi olduğuna dair sonuçlar bulunmaktadır.

Bazı araştırmalar da ise çoklu görev yani anı anda birden fazla görevi kadınların daha iyi hatırladıkları ve dizayn etiği bulunmuştur.Bu bellek türüne de mükemmel birincil bellek denir.

Bazı uzmanlar ise kısa süreli belleğin cinsiyet bağlantılı olmadığını ve tamamen kişinin ilgi alanlarına bağlı olduğuna inanmaktadır.Bu uzmanlar ise hatırlananın kişinin ilgisi doğrultusunda geliştiğini söylerler. Mesela araba ve futbol erkeklerin ilgi alanı ve bu konuda bellekleri daha gelişkin iken, yemek alanında kadınların bellekleri daha gelişkindir.
Kısa süreli hafızayı araştıran uzmanlar aynı zamanda hafıza kaybının cinsiyetlerle bağlantısını da araştırmışlardır. Araştırmalara göre hafıza kaybının cinsiyetle değil yaşla bağlantılı olduğunu ve her iki cinsiyette de eşit düzeyde kayıp yaşandığı gözlenmiştir.
Erkek beyni mi Kadın beyni mi sorunun cevabı asırlardır tartışılırken sanır yine asırlarca tarışılacaktır.

Psi. Dan. Mehmet Murat Altan

loading...