Çocuğa uyması gereken kuralları ve davranışları nasıl öğretebiliriz?

Çocuğa uyması gereken kuralları ve davranışları nasıl öğretebiliriz?

Tüm ebeveynler çocuklarını yetiştirme sürecini başarılı bir şekilde tamamlamak ister. Çocuklarımızdan uymasını istediğimiz kurallara uyduğunu görmek, beklediğimiz istendik davranışları çocuklarımızın sergilediğini görmek bizler için çocuk eğitimin başarılı sayılmasının olmazsa olmazıdır. Peki bunu nasıl sağlayabiliriz. Bunun temel ilkelerini yazmadan önce şu satırları sizinle paylaşmak isterim.

Bana söylersen unutabilirim,
gösterirsen anımsayabilirim
ama beni de katarsan anlarım.
(Kızılderili atasözü)

Unutmamak gerekir ki çocuklarımızdan beklediğimiz davranışları onlara sadece sözel olarak ifade etmemiz yetersiz kalacaktır. Şimdi istendik davranışların sağlamasında uymamız gereken temel ilkelere göz atalım.

Örnek olmak: Çocuktan bir kurala uymasını veya bir davranış sergilemesini bekliyorsak birinci ve en temel ilke o davranışı sergilememiz veya o kurala bizimde uymamızdır. Unutmayın çocuklarımız bizim ayak izlerimizi takip eder.

Olumlu pekiştirmeler de bulunmak :  Çocuklarımız istediğimiz davranışları sergilediği zaman o davranışın görüldüğünü, memnun olunduğunu ona yansıtmalıyız. Bu hem onunla güven bağımızı güçlendirir hemde davranışın sürekliliğini sağlar.

Görmezden gelmek: Çocuklarımız doğru ile yanlışı ayırt edemezler ve bu nedenle ilginin olumlu veya olumuz ilgi olduğu onlar için çok önemli olmayabilir. Kimi zaman çocuğun temel beklentisi sadece ilgidir. Yani onunla ilgilenmeniz veya onun yanında olmanızdır. Bu durumda ona kızsanız bile bu onun için önemsizdir. Çünkü beklediği şey ilgidir. Çocuklarımız bazen gözlerimizin içine baka baka istendik olmaya davranışlar sergilerler. Bu durumda olumsuz davranışı tepkisiz bir şekilde görmezden gelerek çocuğun davranışını söndürebiliriz. Tabi ki unutmamalıyız ki süreç içinde gösterdiği olumlu davranışları pekiştirmeliyiz. Böylelikle çocuk olumlu ve olumsuzu ayırt edebilir.

Cezalandırmak: İstenmedik bir davranış karşısında ebeveyn olumsuz pekiştirmeye veya cezaya başvurabilir. Ancak ceza ve olumsuz pekiştirme konusunda belirtmeden geçemeyeceğimiz temel özellikler vardır. Ceza etkisi çabuk sönen ve olumlu davranışı öğretmeyip çocuğun sadece olumsuz davranışını ortadan kaldıran bir yöntemdir. Başarılı bir ebeveyn cezaya başvuran değil olumsuz davranışı önleyendir.Çocuğa uyguladığımız cezalar asla fiziksel veya katı cezalar olmamalıdır. Mahrum etmeye veya ara verme gibi cezalar kuşkusuz daha etkin yöntemlerdir.

Kaynak: Psikoloji Portalı

loading...