ÇOCUĞUNA TESİR EDEMEYEN EBEVYNE DÖRT DART DESENİ

ÇOCUĞUNA TESİR EDEMEYEN EBEVYNE DÖRT DART DESENİ

Yetiştirme kaygısı, her anne babanın çocuğu için gerek doğum öncesi gerek doğum sonrası endişe duyduğu önemli konulardan biridir. Kıyaslama yapacak olursam çocuğun eğitimine yönelik endişeleri  doğum öncesi yaşamak ebeveynler için  daha  isabetlidir. Çünkü bilindiği üzere yetiştirmede davranışlar, sözlerden daha fazla tesir eder. Bu yüzden eksiklerimizi öğrenip davranışlarımıza katmak daha faydalı olacaktır.

Buna yönelik ebeveynlerin kitap, internet başında harcadıkları zamanın bir kısmını seminerlere  harcamalarını da tavsiye ederim. Çocuğun eğitimi  sadece bunlarla öğrenilemez tabiki.Bunun için süreğen bir bilgi toplama insanı olmak gerekir.  Ebeveynin  çocuğu ile  girdiği reaksiyonlarn sonucunu doğru analiz etmek ve sonrasındaki ilişkiler için elde verimli datalar biriktirmek gerekir.

Bu yetiştirme sürecinde ebeveynlerin e çok yakındığı konulardan birisi ise çocuğuna tesir edememe durumudur. Bu konuda kendi gözlemlerim sonucunda oluşturduğum  Dört Dart Deseninden bahsetmek isterim.

Rekabetin yükseldiği bu çağda ebeveynler de çocuklarını gerek minimum gerek maksimum ihtiyaçlıı yarışlara sokmaya başladılar. Tabi bunun etkisi de çocuğa farkında olmadan sıklıkla komut vermek ya da beklentiler ve ihtiyaçlar sepetinden her fırsatta demetler atmakla mümkün olacaktı.

Nasıl ki bir darta ard arda durmaksızın ok atsanız çoğunu tutturamadığınızı ve bunun beraberinde fena derecede yorulduğunuzu görürsünüz. Çocuğunuza yaptığınız nasihatler de aslında böyledir.  Ne kadar çok söylerseniz o kadar az işlersiniz. Birçok lafınız tesir etmek bir yana kulaktan girmez bile.

Araştırmalara göre duyduklarımızın yüzde 25 ‘ini aklımızda tutabiliyoruz.  Buna göre dinlemek, eğitimin çok az bir kısmını işgal ederken, çocuğu sadece söylediklerinizle sınava tabi tutmanız başarısızlıkla sonuçlanacağının göstergesidir.

Dört Dart Desenini incelediğinizde çocuklarınıza neden tesir edemediğinizi iyi analiz edebileceksiniz.

Dört Dart Deseni

1.Çocuğunuzun gözünde ebeveynliğin vakur , ağır başlı, otoriter duruşunu koruyun. Gerektiğinde gösterdiğiniz insiyatifler bu ağır başlılığınızın önüne geçmesin.

  1. Söyleyeceğiniz sözler ;darta atılan ok gibi istikameti belli, sayısı az ve noktasal atış şeklinde olmalıdır.
  2. Nasihat ettiğiniz konu sizde mevcut değilse çocuğunuza yerleştirmeye niyetlenmemeniz daha isabetli olacaktır.

4.Eleştirirken suçlayıcı olmak yerine yapıcı olun. Dolayısıyla karakterine değil davranışına yönelik atıflar yapın. Nasıl düzeltebileceğinizi tartışarak  ortak yolu bulun.

 

Psikolog Ayfer Çavdar Coşkun

loading...