Çocuk Oyunla Büyümeli Oyunla Öğrenmeli/ Öğretmen Ayla YÜCE

Çocuk Oyunla Büyümeli Oyunla Öğrenmeli/ Öğretmen Ayla YÜCE

    Bir Alman atasözü derki  ; “Oyun ,Çocuğu  Öğretmenine Bağlayan  Bir Zincirdir”

Bir çoğumuzun hayatından onlarca öğretmen gelir geçer, bazılarının adını dahi anımsamazken ,bazıları ile yaşadıklarımız en unutulmaz anılarımız arasına girer. Çoğunlukla da birlikte oynadığımız ve eğlendiğimiz öğretmenlerimizi unutamayız. Çünkü oynadığımız oyunlar ,hayatımızda bir çok şeyi kolay ve eğlenceli olarak öğrenmemizi sağlamıştır.

Her çocuğun öğrenme .algılama şekli farklıdır.Kimi dinleyerek,kimi izleyerek,kimi yazarak,kimi okuyarak öğrenir.Ancak bütün çocukların ortak öğrenme  alanı oyundur. Oyun çocukların hem bedensel,hem zihinsel,hem de ruhsal gelişimine çok büyük katkı sağlamaktadır. O halde klasik ders anlatma anlayışını bir kenara bırakıp derslerin içeriğine göre oyunları ,çocuklarımıza oynatmalıyız. Oyun ,çocukların , eğlenirken öğrenmesini sağlar ve deneyimleyerek   öğrenen çocuklar , öğrendiklerini unutmazlar. Öğrenciler oyun sırasında kendini disipline etmeyi, uyum sağlamayı, takdir etmeyi ,sabırlı olmayı öğrenir. Oyunda öğrencinin kendisi etken olduğu için sorumluluk bilinci de pekişir. Oyunla öğrenen çocuklar öğretmenleri ile de çok güzel bir bağ oluştururlar. Öğretmen çocukların dünyasında ,onların dilinde öğrenmeyi gerçekleştirdiği için  daha çok kabul görür.

İlkokullarda “ Oyun ve Fiziki Etkinlikler” dersleri  var. Bu derslerde yeterince oynanması,fiziki aktiviteler yapılması çocukların diğer derslerde başarıları artırır. Oyun çocukların saldırganlığını frenler, mutluluğunu artırır. Ancak günümüzde birçok okulda bu derslerde öğrencilere test çözdürülmekte, yetişmeyen ders konuları anlatılmaktadır. Oysa bu uygulama hem öğretmen hem öğrenci için sıkıcı olmaktadır. Halbuki bu derslerde sınıf seviyesine göre; hafıza kartları,mikado,kızma  birader,kelime türetme oyunları, dört işlem oyunları, zeka oyunları oynansa öğrenciler için uzun vadede çok daha faydalı olacaktır. Havanın güzel olduğu günlerde okul bahçesinde ; mendil kapmaca,sek sek,yakan top, yağ satarım, bal satarım gibi oyunlar öğrencilere bedensel ve zihinsel çok büyük katkılar sağlar.

Türkçe derslerinde drama  yoluyla ders işlemek, Matematik derslerinde zihinsel beceri oyunları oynamak, Fen derslerini uygulamalı işlemek, öğrencilerin başarısını artırır, aynı zamanda dersleri sevdirir. Oyunla öğrenen çocuklar kendilerini daha rahat ifade ederler,kelime hazineleri zengin olur, öz güvenleri yükselir,empati  yapmayı öğrenir. Ünlü Fransız düşünür  J.J  Rousseau “ Önce çocuğun duyu organları eğitilmelidir, bu da ancak oyunla olur” der.

Ailelerde çocuklarıyla belli zamanlarda oyunlar oynamalıdır. Aile ile vakit geçirmek oyun oynamak çocuklar için çok önemlidir. Hoş vakit geçiren, ailesi ile birlikte eğlenen çocuklar mutlu olur ve ailesini evini daha çok sever.Ailesine güvenir ,ailesini  üzmekten kaçınır ve sorumluluklarını yerine getirir.

Çocuk Oyunla büyümeli , oyunla öğrenmelidir.

Ayla YÜCE

ÖĞRETMEN

loading...