Çocuklara Rol Model Olmak Üzerine Bir Tavsiye

Çocuklara Rol Model Olmak Üzerine Bir Tavsiye

Kendi tarifimle anlatırsam çocuk, benim gözümde işlemden yeni çıkmış bir undur. Nasıl ki bir una çeşitli malzemeler ekleyerek tatlılar, tuzlular, börekler ve saymakta eksik kalacağım envai çeşit lezzetler ortaya çıkarabiliriz;  yahut kaskatı yapıp kuruduğunda taş gibi bir ürün elde ederiz, İşte bu bizim isteğimiz ve becerimiz doğrultusunda gelişir. Tadı güzel olursa damakta güzel bir tat bırakır, olmazsa arkana bakmadan kaçılacak bir durum. Çocuk yetiştirmek tam da böyle bir şeydir. Yaratıcı, elimize ham unu verir ve nasıl bir tat olacağı tercihini bize bırakır. İstersek çocuğun gelişimine katkıda bulunmak için onu her yönden geliştirmek desteklemek, ona manevi değerler katmak ile süsleyebiliriz; istersek katı, saygı çerçevesi oluşmamış, sosyal değerlerden bihaber nesiller yetiştirebiliriz.

Ebeveynlerin bu noktada bilgili olmaları şart.  Çocuk sahibi olmaya karar vermek kadar çocuğu yetiştirmek de meseledir. Çünkü ileride size meyve verecek fidan odur. Onu yetiştirirken yaptığınız hatalar belki de annenizden babanızdan gördüğünüz doğru sandığınız yanlış uygulamalardır. Bunlar çocuğunuzla aranızda nedeni bilinmeyen sorunlarla baş gösterebilir. En sık rastladığımız sorulardan birkaçı, “Aslında ilişkimiz çok iyi babası ilgileniyor, ben ilgileniyorum, peki neden bizimle iddialaşıyor, neden bize karşı saldırganca hareketler gösteriyor ?” Gibi kaynağı belli olmayan sorun yığınından ibarettir. Burada devreye biz psikologlar girip aile ile çocuğun arasındaki ilişkiyi derinlemesine inceliyoruz.

Ebeveynler ise yanlışlarını fark ettiklerinde aslında geçmişte doğru olabileceği inancını taşıdıklarını söylüyorlar. Bu çizgi öğrenme çizgisidir. Öğrenen ebeveyn uygulamaya geçtiğinde çocukla arasındaki ilişkinin düzeldiğinin farkına varır. Bu nedenle çocuk yetiştirmek benim kanımca bir sanattır. Çocuk varsa kendini devamlı geliştiren, eğitime kendini katan ebeveynde olmalıdır. Çünkü,  çocuk, ebeveyni rol-model alır ve ondan farklı davranmaz. Ebeveyn göstererek değil bilfiil yaşayarak model olur. Ebeveyn kendini düzelttikçe çocuktaki düzelmenin zamanla farkına varır…

Psk. Ayfer Çavdar

loading...