ÇOCUKLARA SORUMLULUK KAZANDIRMADA YAPILABİLECEKLER

ÇOCUKLARA SORUMLULUK KAZANDIRMADA YAPILABİLECEKLER

Çocuğuna sorumluluk kazandırmak her ebeveynin hayalidir. Bu hayali gerçekleştirirken çocuklar sevgi ile terbiye edilmemeli.

Şunu yapmazsan seni sevmem, seni bırakır giderim, ben senin annen-baban değilim… Gibi sözlerle tehdit, çocuklarda çeşitli korkulara yol açar . Sebepsiz korkulu rüyalar, alt ıslatma, tırnak yeme davranışları bu korkuların su yüzüne yansıması olabilir.

Her şeyden önemlisi rol-model olunmalı  > rol-model olduğunu sanmamalıdır.

Çocuğunuz sizinle işbirliği yapsa da yapmasa da koşulsuz sevgi ve onay gösterin.

Davranışlarıyla sevginizi ölçmeyin.

Çocuğunuzun siz olmadan bir şeyi yapamayacağını düşünüyorsanız onu cesaretlendirip, kendi koruyucu tutumunuzdan vazgeçmelisiniz.

Kendinden emin ve sorumluluk duygusu taşıyan bir çocuk olması için, düştüğünde ciddi bir şeyi yoksa gidip kaldırmayınız.

Sorumsuz olarak addedilen çocuklar, anne babaları tarafından fırsat tanınmayan çocuklardır.

Okula hazırlanmada ebeveyn, devreye girip süreci hızlandırma ihtiyacı duyuyorsa, daha erken vakitte kaldırıp, zaman tanıyabilir.

Dolabını, aynasını, çekmecesini  kendi boyuna göre ayarlarsanız, eve girdiğinde boyum yetmiyor bahanesiyle ortalığa kıyafetlerini saçmayacaktır.

Çocuğunuzla birlikte yaşına uygun sorumluluk tablosu hazırlayın, üzerinde konuşun ve yaptığında abartıya kaçmayan motive edici sözler söyleyin.

Sorumluluk paylaştırmada adil olun, çocuklarınıza eşit değil adil-yani yaşına uygun görevler dağıtın (10 yaşındaki kardeş sabahları çöpü çıkartır,4 yaşındaki kardeş ise balıkların yemini verir vs.).

Çocukların yaptığı yanlış tercihlerin sonucunu yaşamasına fırsat verin ve bunu yaparken arka planda koruyucu rol üstlenin. Çocuk hata yaptıkça ve hatalarından ders çıkardıkça öğrenecektir.

Çocuğa çocuk  olması  insiyatifini de tanımak gerekir, unutmayın  onun  sizin kadar sorumluluk sahibi olmasını beklemeyin.

Her şeyden önemlisi  otoritenizi kaybetmeyin,ebeveyn olduğunuzun ve iplerin sizin elinde olduğunun mesajını  hal diliyle verin.

Psikolog Ayfer Çavdar Coşkun

Şeker Ağacı Anaokulu Kocatepe Mah 1 sk. No 10/ B Bayrampaşa İstanbul. 02124372215

ayfercavdar@hotmail.com

loading...