ÇOCUKLARA SÖYLENMEMESİ GEREKEN CÜMLELER: 2

ÇOCUKLARA  SÖYLENMEMESİ GEREKEN CÜMLELER: 2

Çocuklar gelişim aşamalarında sıklıkla hobi edinir,kendilerine mini hedefler koyarlar. Bu hedefler legolarla inşa yapmak, oyuncak araçları tamir etmek, bebeklere kıyafet yapmak gibi geniş yelpazede seyreden keyifli uğraşlardır.

Büyükleri taklit ederek öğrenme ve eğlenmeyi amaçlayan çocuklar kimi zaman büyük işlere kalkışabilirler. Örneğin ; çay dolu tepsisiyi taşımak, ağır kapıları açmak gibi güçleri yetmeyen işlere istek duyabilirler. Bu noktada SEN BECEREMEZSİN etiketini yapıştırmak yerine, BUNU DAHA SONRA DENEMELİSİN veya DESTEK VERMEMİ KABUL EDERSEN İZİN VERİRİM şeklinde net bir konuşma , karşı çıkmayan, erteleyen veya zaman olarak uygun görmeyen bir ebeveyn imajı  oluşturmanızda yardımcı olacaktır.

SAKIN AĞLAMA sözleriyle hitap edilen çocukların doğal davranışları engellenmeye açıktır. Bunun yerine ŞU ANDA ÇOK SİNİRLİSİN( ÜZGÜNSÜN,MUTSUZSUN)  diyerek durumu açıklama ve anladığını gösterme ,SAKİNLEŞ ÖYLE KONUŞALIM  diyerek de durumu sonuca bağlama metodu ile sorunu çözmeye adım atabilirsiniz. İşgüzarlık olsun diye ağlayan çocuğa İSTEDİĞİN KADAR AĞLAYABİLİRSİN,DURUM DEĞİŞMEYECEK mesajını vermeniz, onu gereksiz gayretlere sevk etmeyecektir.

0-6 yaş dönemindeki çocuk ağırlıklı olarak ‘annenin’ sözleriyle kendini tanımlar. Beceriksizim, özgüvenliyim, yapabilirim yapamam gibi…FALAN ARKADAŞIN BUNU YAPABİLİYOR,SEN NEDEN YAPAMIYORSUN? sözü, ebeveynlerin çocuk üzerindeki memnuniyetsizliğini vurgular. Kendini başarısız olarak niteleyen çocuk ise başarı için gayret sarf etmeyi terk eder.

Malum, çocukların istekleri bitmez. Sokağa çıkmayagörün ihtiyaç olsun olmasın bir şeyler almaya heves ederler. Bu durumda ebeveynler paraları varken PARAMIZ YOK ALAMAYIZ tatlı yalanını söylerken, bunun, çocuğun  karakterinde ne boyutta etki oluşturacağını düşünmezler. Onun yerine  çocuğa PARAMIZ VAR AMA ŞU SEBEPLE ALAMAYIZ gibi  gerçekçi,şefkatli ama otoriter sözlerle yönelmek, çocuğun, ilerleyen dönemde  mantıklı paradigmalar kurmasına zemin oluşturur. Aksi halde paranız varken yok dediğinizde, paranızın olduğunu gören çocuk sizi güvenilmez bir kişilik olarak addeder. Genelde ebeveynlerden şu sözü duymaktayım: AMA AĞLIYOR,KENDİNİ YERLERE ATIYOR, REZİL OLUYORUM…Sebebini düşünmek gerekiyor, belli bir yaşa kadar paranızın olmadığını söyleyip, sonrasında mantıklı açıklamalara başlamak bunun sebebi olabilir. Her şeyden önemlisi eninde sonunda pes edeceğinizi çocuğunuz biliyorsa ağlamaları azalmadığı gibi, amacına ulaşana kadar artacaktır. Çocukla yapılan savaş başta yorsa da istikrar ve metanetle nihayetinde kazanılabilir. Bırakın çocuğunuz marketlerde, AVM’lerde özgürce dolaşsın, gerekli olan şeyi, gerekli zamanda alması gerektiğini ona öğretmekte geç kalmayın.

Öneri kitap: Elizabeth Pantley –Çocuğunuzla İşbirliği Yapın-Yakamoz Yayınları

Psikolog Ayfer Çavdar Coşkun

Şeker Ağacı Anaokulu Kocatepe Mah 1 sk. No 10/ B Bayrampaşa İstanbul. 02124372215

ayfercavdar@hotmail.com

loading...