Çocuklarda Alt Islatma

Çocuklarda Alt Islatma

Çocuklarda yaygın olarak görülen bazı sağlıksorunlarından bir tanesi de alt ıslatmasıdır. Bu durum altına kaçırmaktan daha değişik nitelendirilebilir. Bu problemin tıp dilindeki ismi ise enürezizdir. Çoğunlukla beş veya altı yaşından itibaren çocukların gün içerisinde veya gece uykusunda kıyafetlerini veya yatağını isteyerek bilinçli olarak veya istemeyerek ıslatmasına alt ıslatma denmektedir.
Genellikle altını ıslatan çocukları biyolojik nedenlerden veya psikososyal nedenlerden dolayı olmak üzere iki farklı grupta inceleyebiliriz. Biyolojik nedenlere göz atıcak olursak aileden gelen genler bu konuda oldukça önem taşımaktadır. Bu problem anne veya babanın ailelerinde geçmişte görülmüş ise çocuklarında da görülme oranı %75 gibi ciddi bir rakamdır.
Öte yandan çocuklarda alt ıslatmaya neden olan faktörler hormonal bozukluklar ve mesane yapısı bozuklukları olarak kabul edilmektedir. Biyolojik nedenlerin dışında psikososyal nedenlerde oldukça önemlidir. Bu sebeplerin başında ise aile içerisinde yaşanan çeşitli olumsuzluklar, kavgalar, taşınma durumları, boşanma gibi nedenler gelmektedir.

ÇOCUKLARIN ALTINI ISLATMASI NE ZAMAN NORMAL KABUL EDİLİR?
Çocukların genellikle beş yaşına kadar altını ıslatması normal olarak kabul edilebilir. Fakat bu problem beş yaşını doldurmuş çocukta devam ediyorsa uzman bir psikolog tarafından yardım alması gerekmektedir. Bunun dışında eğer normalden önce tuvalet eğitimi verilmeye çalışılmış ve bu eğitim esnasında çeşitli inatlaşmalar meydana gelmişse çocukta alt ıslatması meydana gelebilmektedir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta erken başlanmanın dışında geç başlanmış olabilme durumudur.
Çocuğun tuvalet eğitimi geç verildiği taktirde ise çocuk bu defa altındaki bezi çıkarmak istemeyeceğinden ötürü yine altını bilerek ve bilinçli olarak ıslatmaya devam ediyor olabilir.
Bunun dışında sağlık sorunlarından olan kas kontrolünün gelişmemesi de çocuğun altını ıslatmasına neden olabilir. Özet geçicek olursak bu durumda gözlem oldukça önemlidir. Çocukların büyük bir bölümünde özellikle kızlarda 2.5 yaşından önce ve erkeklerde 3.5 yaşından önce tuvalet alışkanlığı tamamen kazanılmış olsa bile bazı çocuklarda beş yaşına kadar bu dönem devam edebilmektedir. Bu zamana kadar çocukların altını ıslatması normal olarak kabul edilmektedir.

ÇOCUKLARDA ALT ISLATMANIN ÇÖZÜMÜ
Çocukların altını ıslatma sorununun çözümünde en önemli faktör kesinlikle sabırlı olmaktadır. Sabırlı olmakla birlikte çocuğa çok sert tepki vermekten de kaçınmanız gerekir. Çocuğunuza tuvaletini doğru bir biçimde nasıl yapacağını gösterdikten sonra ve detaylı olarak anlattıktan sonra her şekilde onun yanında olduğunuzu hissettirmeli ve çocuğunuza güven duygusunu aşılamanız gerekmektedir.
Çocuğunuz özellikle gece uyurken altını ıslatıyorsa yatırmadan önce herhangi bir sıvı vermemek bu soruna çözüm olabilir. Bunun dışında gece belli zamanlarda çocuğunuzu kaldırıp tuvaletinin olup olmadığını sormak problemi zamanla çözebilir. Bunların hepsini uyguladığınız halde olumlu bir yanıt alamadıysanız ve çocuğunuz hala altını ıslatmaya devam ediyorsa uzman bir psikolog tarafından yardım almak en mantıklı çözüm yöntemi olucaktır.
saglıksiz.net

loading...