Çocuklarda Dil Gelişimi Ve Anne-Baba Davranışları/ Psikolog Hande Cemile Senerman

Çocuklarda Dil Gelişimi Ve Anne-Baba Davranışları/ Psikolog Hande Cemile Senerman

Dil; sözlü ve sözsüz olarak insanlar arası iletişimi sağlayan araçtır. Dil gelişimi çocukluktan itibaren sözsüzden (nonverbal) sözlüye doğru (verbal) yol almaktadır. Çocukların dil gelişimini bulundukları çevre, anne baba tutumları, akraba davranışları vb. gibi birçok kişi ve olay etkilemektedir. Çocuklar ilk konuşmaya altıncı ayda başlarlar fakat aslında çocuklar sözsüz de olsa karşılıklı iletişime doğdukları zaman başlarlar. Altıncı ayda ba-ba gibi ikili heceleri birleştirerek anlamlar üretmeye başlarlar ve bununla birlikte çocuklar da birer bireyliğe adım atmış olurlar. Fakat bazı ailevi sorunlar ve aile tutumları çocuklarda konuşmanın geç başlaması, kekeleme gibi sorunlar yol açabilir; çünkü çocuklar anne karnından itibaren o ailenin ve o yaşamın birer ferdidir ve verdiği olumlu-olumsuz ya da nötr tepkiler, anne karnında tekmeleme, röntgende kendini göstermeme, doğduğu zaman oturduğu yerde sadece bir yere odaklanması, yemek yememesi, tepki vermemesi ya da aşırı tepki vermesi vb. bütün duygu, durum ve davranışlarının başlıca etkenleri strestir ve aile tutumları çocukların hem psikoseksüel dönemlerinde hem de biyolojik gelişimlerinde çok büyük rol oynar.

Ailelerimizin tutumları her daim sakin ve ılımlı olmalıdır. Bir çocuğu anlamak istiyorlarsa onlar gibi çocuk olmalıdırlar. Çocuklarımızın dil gelişimindeki problemlerde başlıca sorun aile içi yaşanan tramvatik durumlardır. Bu yüzden konuşmada gerilik, ergenlik döneminde olsa bile heceleyerek konuşmak, kekemelik, sürekli yutkunarak konuşmaya çalışma gibi durumlar çok sık rastladığımız durumlardır. Dil gelişimi, psikolojik ve biyolojik bir durumdur; ve konuşmada oluşan olumsuz durumların yaşanmaması için aile içinde huzur ve anlaşılırlık gerekmektedir.

Çocukta normal seyirde konuşamazken anne ya da baba tarafında azarlanır, hakaret edilir veya şiddet uygulanma durumu gerçekleşirse bu korku, stres vb. durumlar vücudunda kasılma oluşturduğu için nefes alıp verme sıklığını değiştirir ve bu da çocukta kendini ifade etme çabasına sokar ve bu stres ile dilini kelimenin şeklinde döndüremez ve konuşamaz. Ailelerimiz çocuklarının bu tür sorunları için dil terapisti veya psikolog ile bağlantı halinde olarak dil çalışmaları ve nefes hareketleri yapabilirler. Bir çocuğun dil gelişimi için başlıca önemli etmen ailedir ve ona destek olan kimse yoksa o çocuk hiçbir şekilde gelişemez. Lütfen çocuklarımıza her zaman destek olalım.

Psikolog Hande Cemile Senerman

hande.senerman@hotmail.com

loading...