Çocuklarda ilgi ve Motivasyon Eksikliği Neden Oluşur?

Çocuklarda ilgi ve Motivasyon Eksikliği Neden Oluşur?

İnsanın kendine özgü bir karakteri, bir kişiliği olduğu gibi, yine kendine özgü bir beyin yapısı, bir dikkat gücü vardır. Ortama karşı uyum sorunu yaşayan çocukların hem dikkat eksikliği hem de dağınıklığı hep vardır. Çevresini düzenlemekte güçlük yaşar. Bu nedenle ödevlerini düzen getiremez.  Verilen görevleri birbirine karıştırır.  Duygusal ve sosyal sorun yaşarlar, birçok alanda yaşadığı zorluklar sonucunda bu çocukların sorunları okulla sınırlı kalmaz. Tüm sosyal yaşamlarını da etkiler. Sözsüz mesajları, duyguları anlama ve ayırt etmede güçlük yaşarlar. Sınırları bilme ve kendini kontrol etmede zorlanır ve içgüdüsel davranışları vardır.  Genellikle sonucun ne olacağını düşünmeden ani tepkilerde bulunurlar. Kendini değersiz, güvensiz ve kötü hisseder.  İçe kapanma, bezginlik, alınganlık gösterebilirler.  Yeterince zeki olmadıklarını düşünebilirler.  Arkadaşlarıyla geçinemezler. İlgi ve motivasyon eksikliği yaşarlar. Çalışma alışkanlıkları yavaştır,  ilgi göstermekte zorlanırlar. Bu sorunlar; okuma, yazma, tahtadan yazı geçirme, yön bulma, mesafe algılama, hızlı bir konuşmayı izleme ve bütünüyle algılama gibi alanlarda zorlanmaya neden olduğu için başarı düşer. Aslında zeka düzeyleri normal ya da normalin üzerindedir. Öğrenme bozukluğu olan çocuklar bu özelliklerin tümünü taşımayabilir.  Her biri farklı alanlarda ve yoğunlukta bu belirtileri gösterirler.

Psikolojik değerlendirmeler ve çeşitli testler uygulanarak tanı konur. Erken tanınması önemlidir. Öğrenme güçlüğü olan çocukların tedavisinde uzman-aile ve okul işbirliği çok önemlidir. Bu üçlü arasında kurulan işbirliğinin her zaman tedavi sürecini olumlu yönde etkilediği görülür. Çocuklar yaşadıkları sorunun farklı öğrenmeden kaynaklandığını anladıklarında ve özel çalışmalarla ilerleme sağladıklarında benlik saygıları zaman içerisinde yükselir. Öğrenmede çok etkili bir faktör olan dikkatin, türü ve düzeyi araştırılmalıdır. Her işte, ister zihinsel bir etkinlik olsun, ister el becerisi gerektiren bir iş olsun, dikkat belirli bir şekilde ve belli bir etkide kendini gösterir.

Bir aile olarak daima yanında olduğunu çocuğunuza muhakkak hissettirin, unutmayın ki bu durumda herkes olabilir anlayışlı ve sabırlı olmanız gerekli çünkü bu hastalığın tamamen tedavisi yoktur. Mümkün olduğunca onunla birlikte sıkılmadan sabırla hayata karşı düzenini birlikte göğüs gererek aşmak gerekir. Çocuk ailesini yanında hissederse bu olayı daha çabuk aşacaktır.

Yazar Cahide GÜNAY

kisiselgelisim34@gmail.com

loading...