Çocuklarda İnternet Bağımlılığını Önleme

Çocuklarda İnternet Bağımlılığını Önleme

Çocukların en fazla zaman harcadıkları aktivitelerin başında bilgisayar ve internet gelmektedir. Bu zamanın bir kısmı ödev hazırlama, bilgi edinme ve araştırma gibi faydalı ve sağlıklı bir amaca hizmet etmektedir. Bunun yanı sıra zamanlarının büyük çoğunluğunu oyun oynamak, sohbet etmek, mesajlaşmak ve film/oyun/müzik/program indirmek ile geçirdiği gözlenmektedir. Kimi çocukların ise ruh sağlıklarını tehlikeye atacak cinsel içerikli, kumar, bahis oyunları vs. oynatan sitelere kolayca erişebildiği görülmektedir. Aşırı ve kontrolsüz kullanım psikolojik, sosyal ve akademik birçok soruna yol açabilmektedir.

Bilgisayar son derece kullanışlı bir araç olmasına ve çok işe yaramasına yardımcı olsa da, üzerinde gereğinden fazla zaman harcanmamalıdır. Yapılan birçok araştırma çocukların ve aşırı internet kullanan ergen ve yetişkinlerin bağımlılık riski altında olduğunu göstermektedir.

Birçok ebeveyn çocuklarıyla bilgisayar başında geçirilen zaman konusunda sıkıntılar yaşamaktadır. Bunun için ailelerin çocuklarıyla yakın ilişki içinde olması birbirlerine güven duymaları gereklidir. En iyi denetim öncelikle ailenin yapması gerekmektedir. Çocukları bu konuda bilinçlendirmek anne ve babanın görevidir. Bilgisayar bağımlılığı, özellikle oyun veya anlık mesajlaşma gibi özelliklere bağımlılık, uyuşturucu bağımlılığı kadar güçlü olduğu açıklanmıştır ve çocuğunuz o noktaya gelmese de aşırı bilgisayar kullanımı daha ciddi sorunlara neden olabilir.

Ders ve ödev hazırlamanın dışında çocukların bilgisayar başında haftalık ortalama 4-5 saatten fazla kalmamasına özen gösterilmelidir. Haftalık 8–10 saati aşan bilgisayar ve internet kullanımı, bilgisayar/internet bağımlılığı olarak tarif edilmektedir. Bu noktada ebeveynler kullanımı bir şekilde sınırlandırmalı ve kurallar koymalıdır.

DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Bir ebeveyn olarak Internet bağımlılığı belirtilerini arayın. Çocuğunuzun Internet kullanımının okuldaki performansını, sağlığını, ailesiyle ve arkadaşlarıyla ilişkilerini etkileyip etkilemediğini kendinize sorun. Çocuklarınızın çevrimiçi ortamda ne kadar zaman geçirdiğini belirleyin.

ÇOCUĞUNUZLA KONUŞUN

Aşırı bilgisayar kullanımı hakkında çocuğunuzla konuşun. Bilgisayarda o kadar çok zaman geçirdiğine dair belirli nedenlerin olup olmadığını öğrenin – bazen bilgisayar gerçeklerden kaçmak olarak işlev görür. Çocuğunuz “kaçma” isteğine neden olan sorunlarla karşı karşıya ise, bunları ele almaya çalışın.

BAĞIMLILIĞIN NE OLDUĞUNU ÖĞRENMEYE ÇALIŞIN

Çocuğunuzun bağımlılığının ne kadar kötü olduğunu ve çocuğunuzun tam olarak ne bağımlısı olduğunu öğrenin. Çocuğunuz bilgisayar saatinin çoğunda oyun mu oynuyor, çevrimiçi sohbet mi ediyor veya sadece Web’e mi göz atıyor.

Çocuğunuzun bilgisayarda ne yaptığının farkında olun. Ziyaret ettiği web sitelerini görmek için Internet tarayıcısının geçmişini kontrol edin veya kullandığı programları izlemek için bir keylogger yükleyin. Keylogger’ların kullanılmasının, bilgisayarı kullanan diğer kişiler ve misafirler için gizlilikle ilgili endişeleri artırdığını unutmayın.

HER KULLANIMI ZARALI OLARAK DEĞERLENDİRMEYİN
Kullandığı alanlar yasal, güvenli olduğu sürece bağımlı olduğu takdirde bile, bu bir sorun olmamalıdır. Eğitim için İnternet’i kullanmak, herhangi bir uygunsuz kullanım yerine, mükemmel bir kullanımdır. Örneğin programlama siteleri, yararlı bir site sınıfıdır ve öğrenilmesi iyi bir beceri sağlar, ayrıca yararlı olacak bir beceriyi öğretirler.

Çocuğunuz öğrenme bilgilerine bağımlıysa(ödevleri için araştırma yapıyorsa)  bu durum eğitimi için faydalıdır. Hatta bunun için ona övgülerde de bulunabilirsiniz. Bu noktada sohbet edilen sahaları da kullanmaları gerekiyorsa, önemin bir sosyalleşmeyi değil, bir beceri öğrenmeye odaklandığı olduğu için tepki vermeyin. Sadece sağlığa zarar vermeyecek saatlerle sınırlandırma yapın.

BİLGİSAYARI KONTROL EDEBİLECEĞİNİZ BİR ALANA TAŞIYIN
Bilgisayarı henüz açık bir alanda değilse kontrolün sizde olduğu açık bir alana taşıyın. Bazen bilgisayarı çocuğun yatak odasından çıkarmak, bilgisayar kullanımını azaltmak için yeterlidir ve kullanımlarını izlemeyi kolaylaştırır. Birden fazla bilgisayarınız varsa, çocuğunuzun bunları gizlice kullanmadığından emin olmak için onları izlemeniz gerekebilir.

 BİR ŞİFRE BELİRLEYİN
Yalnızca sizin oturum açabilmeniz için bilgisayar için bir şifre belirleyin. Çocuğunuz bunu kullanmak için bilgisayarda oturum açmak isteyecektir. Böylece sizden izin istemek zorunda kalacaktır. Bilgisayarı yaşına uygun uygulamalara erişebileceği hale getirin.

KULLANIM ZAMANINI SINIRLANDIRIN
Çocuğunuzun bilgisayarda her gün harcayabileceği süre konusunda bir zaman sınırı koyun. Çocuğun yaşı arttıkça çoğu zaman kendi başına çalışırlar. Önce, çocuğunuza zaman sınırını bildirin ve sınırın kendisine sadık kalmaya devam edip etmediklerini görün. Bu, gerçekçi bir şekilde çalışmaz ise bilgisayarda kendi zamanını kontrol edemiyorsa (bağımlılığı ciddiyse büyük olasılıkla durum böyle olacaktır) bir zamanlayıcı kullanmaya başlayın. Zamanlayıcı kapandığında çocuğunuz bilgisayarı kapatmak zorunda kalacaktır.

Kendi çevrimiçi alışkanlıklarınızı inceleyin. Kendi Internet kullanımınız diğer etkiliklerinizle dengeli mi? Unutmayın, çocuğunuzun örnek alacağı ilk kişi sizsiniz.İyi bir rol modeli olabilmek için kendiniz için olan süreye de bir zaman sınırı koyun ve bu duruma riayet edin.

Gerekirse, zaman sınırlarını zorlayan veya kullanımını engelleyecek bir yazılım indirin veya satın alın. Windows 7 ve daha yeni bilgisayar sistemleri, belirli bir hesabı ne zaman kullanabileceğinizi kontrol etmek için zaman sınırları belirlemenize izin verir. Ayrıca, çocuğun, popüler sosyal medya siteleri gibi, ebeveynin kararlaştığı sitelerde “zaman kazanmalarını” sağlayan programlar da bulunmaktadır. Çocuğun yaşı ile ilgili eğitim sorularını (örneğin matematik) doğru bir şekilde cevaplandırarak genellikle kazanırlar. Çocuk, kazanma zamanını tükettikten sonra, daha fazla zaman kazanmaya karar vermedikçe, siteyle sınırlıdır.

SOSYALLEŞMESİNİ SAĞLAYIN
Çocuğunuzun normalde bilgisayarda harcayacakları zamanı diğer etkinliklerle değiştirin – onlarla birlikte masa oyunları oynayın, onları kütüphaneye götürün, spor yapmak için arkadaşlarıyla bir araya getirin. Bununla birlikte, bazı çocuklar meşru olarak yalnızdır ya da sosyal becerileri yoktur, bu nedenle bilgisayar kullanımı böyle bir sosyal ilişkinin yerini alacaktır. Bu yüzden mümkün olduğu kadar sosyal faaliyetlere yönlendirin. Ortak yapılan aktiviteler sırasında örneğin yemek gibi bilgisayar başında kalmasına izin vermeyin.

loading...