Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi Ve Cinsel Eğitim

Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi Ve Cinsel Eğitim

Mahremiyet eğitimi zarafet eğitimi, his edinme eğitimi ve değerlilik hissinin ve kişiliğin kazanılmasında en önemli eğitimdir.

Çocuğa mahremiyet eğitimi anne babası tarafından 4 yaşından itibaren davranışlarla verilmesi gerekir. Örnek verilmesi gerekirse ; ebeveynleri ile banyo yapan çocuğun alt iç çamaşırının olmasına dikkat edilmeli. Bunun mahremiyet hissinin oluşmasında büyük önemi vardır. Genital bölgesinin açık olmamasına , 4 yasından itibaren ev içinde yada ev dışında çırılçıplak bulunmamasına, kıyafetlerini kendisinin değiştirmesine, kimsenin olmadığı ortamda giyinip soyunmasına özen gösterilmeli.

Aileninde özellikle dikkat edeceği noktalarda var tabiki. Örneğin ; Çocuğu öperken izin almak. Biliyorm ki bir çok aile çocuğunu öperken izin almıyor. Ama çocuğun kendi sınırlarını belirlemesi için bunu yapmak gerekir.Bir diğeri de çocuğun odasına girerken kapıyı çalmak. Yine aynı şekilde çocuğun kendi auro sınırların örmesinde faydası olacaktr. Çocuğun karar verme ve verdiği kararda durma direnç gösterebilme mahremiyetin yine en önemli unsurudur.

Mahremiyet eğitimi çocuğu tacizden korur. Aile tarafından verilen mahremiyet eğitimi sayesinde çocuğun kazandığı davranışlar ve refleksler sonucu çocuk kendini tacizden koruyabilir.

Peki ya cinsel eğitim ve mahremiyet eğitimi arasında ne gibi farklar var. Şimdi onları ele alalım.

-Cinsel eğitim topluca verilir , mahremiyet eğitimi kişiye özeldir, anne baba tarafından davranışlarla kazandırılır.

– Cinsel eğitimin amacı çocukların cinsel sorunlardan korunması, mahremiyet eğitimi ise cinselliğin mahrem konu olduğu üzerinde durur.

Cinsellik çocuğun özel dünyasıdır. Bu eğitimin topluca verilmesi doğru değildir. Bu eğitimin topluca verilmesi tacizi önlemez.

GAMZE KARAKAŞ

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni

loading...