Çocuklarda Uyku Problemleri/ Psikolog Ayfer Çavdar

Çocuklarda Uyku Problemleri/ Psikolog Ayfer Çavdar

Uyku, kişilerin rutin olarak yaşaması ve dinlenmesi için gerekli olan hal değişimi olarak nitelendirilebilir. Yenidoğanda ise anneden alınan güven ve sıcaklık sayesinde bu durum sağlıklı olarak gerçekleştirilir. Aksi halde anneden güven ve sıcaklık alamayan çocuk uykuya geçiş sürecinde korkular yaşar.

Başvuran annelerin bir kısmında çocuğunun uykuya geçiş aşamasında sıkıntı yaşadıklarını, çocuklarının gece uyumak istemediklerini ya da anneyle uyumakta ısrar ettiklerini belirtmekteler. Bunun birçok sebebi olabilir. Bu sebeplerden bir tanesi  çocuğun anneden gelen duygusal doyumunu tamamlayamamasından kaynaklanır. Nasıl ki aç bir insan yatakta döner durur, uykuya geçişte zorlanır; duygusal olarak da aç yatan çocuk  aynı şekilde bilinçaltındaki doyurulmamış duygularla uykuya geçmekte zorluk yaşar.

Diğer sebeplerden bir tanesi  çocuğun  yaşına oranla gündüz vakitlerinde  uyku ihtiyacının bir kısmını karşılamış olmasından kaynaklıdır. Çocuğun yaşına göre uyku ihtiyacı değişmektedir; ancak özellikle okul öncesi çocuklarda uykunun önemi çok daha fazladır. Ortalama  3-5 yaşında bir çocuğun günlük uyku ihtiyacı 13-14 saat iken, 6-8 yaşındaki bir çocuğun uyku ihtiyacı 10-12 saattir.

Keza, çocuğu yatırıp aile bireylerinin hala uyanık kalma isteği de, evde yapılan faaliyetlerin çocuğu cezp edip cezbetmeme durumuna göre uykusuna etki ettiği bilinmektedir. Uyku düzeni oturmamış bir çocuk için uykunun problem olması kaçınılmazdır.

Diğer bir sebep kardeş kıskançlığıdır. Kardeşini kıskanan çocuk, uyutma ısrarları karşısında annenin kardeşle daha güzel ve daha uzun süre vakit geçireceği kaygısıyla uykuya bir türlü geçemez.

Anne-baba tutumları da çocuğun uyku kalitesini etkiler.Saygı ve sevgi ile beslenen bir ailede çocuğun kaygıları minimumdur. Baskıcı ve eleştirel bir ailede çocuk uykusunu sağlıklı geçiremez; korkulu ve delikli bir uyku sürer.

Televizyondaki filmlerden veya bir şeylerden korkan  çocuk da aynı şekilde rüyalarını kaliteli geçirmeyecektir. Bunun dışında çocuğunuzun sebebini  anlayamadığınız şekilde uykuda problem yaşadığını gözlemlerseniz; gece  terörü, uyku apnesi ,  narkolepsi ve benzeri uyku hastalıklarını listeden elemek için doktorunuza götürebilirsiniz.

Psikolog Ayfer Çavdar Coşkun

Şeker Ağacı Anaokulu Kocatepe Mah 1 sk. No 10/ B Bayrampaşa İstanbul. 02124372215

ayfercavdar@hotmail.com

loading...