Çocuklardaki Hayal Gücü Neden Gözardı Ediliyor

Çocuklardaki Hayal Gücü Neden Gözardı Ediliyor

Hayal gücü; her şeyi dünyada olduğu şekli ile görmek demek değildir. Zaten doğa olması gerektiği gibi imkânlar sunmakta ve doğal süreç devam etmektedir. Bunun için fazlaca zihinsel faaliyet gerekmemektedir.
Ancak tasarımcılar, çocuk resimlerine fazla miktarda önem verirler. Çünkü çocuklar kalıplaşmış düşüncelere sahip değildir.
Pedagog Psk. Danş. Öznur Simav; “Hayal gücü; Olmayan bir varlığı ya da nesneyi var gibi düşünüp, hayal etmektir” dedi.
Geliştirilen yeni makineler, buluşlar hep hayal gücünün göstergesidir.

Örneğin Ay’ a yolculuk. Belki çok eskilerden Ay’ı uzaktan izleyip anlamlandırılmaya çalışılırken, şu anda geldiğimiz noktada diğer gezegenler hakkında da fazlaca bilgi sahibi olduğumuz gerçektir.

Hayal; herkesin aklına gelmeyecek şeyleri düşünmek ve beklide hayata geçirip tasarlamaktır. Çocuk beyni hayal dünyası için çok daha açıktır. Algılaması, kurması, tasarlaması çok daha başkadır.

Asıl olan çocukların bu hayal gücünün yetişkinler tarafından ne kadar desteklendiğidir. Çocukları yüreklendirmek ve yaptığı yanlış tasarımlarda eleştirmemek gereklidir. O minicik beyni ile bir konu üzerine düşünmüş ve hayata geçirmiş olabilir. Çocukların ufkunu açacak hayali resimlere yer vererek zihin gelişimi desteklenmelidir. Çocuğa sıkıcı olmayan tarzda sorular sorup yaptığı resimden anlatmak istediği yargıya varılabilinir.

Çocuk belki mor renk kullanarak bir elma yapabilir. Çocuğa gülüp mor elma olur mu hiç yaklaşımı yanlış olacaktır. Çocuk zamanı geldiğinde doğrusunu öğrenip, kendisini geliştirecektir. Ancak, onun düşüncelerine ket vurmak, bilişsel faaliyetlerini engelleyip öz güveninin azalmasına sebep verecektir.

Çocuklarda yaratıcı güç ve hayal gücü desteklenerek uygun etkinlikler sunulmalıdır. Bu konular; yaratıcı dans, dramatize oyunlar, sanatsal etkinlikler, öykü tamamlama, müziğe uygun şarkı söyleme şeklinde olabilecektir.

Hayal gücü gelişiminin gözlemlenmesi ve bu konuda çocuğun yüreklenmesi için;

– Neden böyle olmuş?
– Sen olsan ne yapardın?
– Sende kendi düşündüklerini söyleyebilirsin.
– İstersen ortak bir çalışma yapalım.
– O şekli çizerken neyi hayal ettin?

Gibi ifadelerle çocuğa yaklaşılarak onu anlamaya çalışmak gereklidir. Anne-baba-çocuk faaliyetleri her zaman çocuk için çok sağlıklıdır. Evde atık malzemelerden faydalanma, cisimleri renklendirme, oyun hamuru ile şekiller yapmak çocuğun hayal dünyasını geliştirip el becerisini olumlu yönde etkileyecektir.

Bir İngiliz, çocukları ormana gezmeye götürmüştü. Gezinti uzun sürdü. Çocuklar yorulmuşlardı. Onun kendilerini taşımasını istediler. ”Ben sizi taşıyamam, fakat size birer at bulurum, ona biner, güzel güzel evlerinize dönersiniz”. Ormandan küçüklere ve kendisine birer dal kesti. Hep beraber atlara bindiler ve eğlenerek evlerinin yolunu tuttular. Hayallerindeki at, bacaklarına kuvvet vermişti.

Dramanın hayal gücünü destekleyen etkilerinden yararlanmak gerekecektir. Rahatlama çalışmalarında, gözler kapanıp deniz kenarlarına, ormanlara, okyanuslara, bulutlara ulaşmak her zaman mümkündür. Ancak hayal gücünden bahsederken hayalperestliği bunun dışında tutmak gerekir.

 Goethe, “Hayal gücü ne ilahi bir armağandır”.
 Albert Einstein, “Hayal gücü bilgiden önemlidir”.
 Joubert, “Hayal gücü ruhun gözüdür”.
 Yahya Kemal, “İnsan âlemde hayal ettiği müddetçe yaşar”.

Sözleri ile hayal gücüne olan bakış açılarını göstererek önemini vurgulamışlardır.

loading...