Çocukları Ahlaklı Yetiştirmenin Önemi Ve Size Yardımcı Olacak İpuçları

Çocukları Ahlaklı Yetiştirmenin Önemi Ve Size Yardımcı Olacak İpuçları

“Ahlak “ kelime anlamı : İnsanın yaradılışından gelen ve cemiyet aile içinde yaşanarak kazanılan iyi ve güzel huylar..

Hayatımızda sadakatle bağlı kalacağımız, hiçbir çıkar karşısında vazgeçemeyeceğimiz kurallar yoksa bir kötülükten diğerine savrulur dururuz.

İşte size çocuklarımızı ahlaklı yetiştirmenin ipuçları :

1.Trafik kurallarına yalnızca polisi gördüğünüz zaman uyuyorsanız, gece ortada kimse yok diye kırmızı ışıkta geçiyorsanız ve diğer davranışlarınızdaki kuralsızlık buna benziyorsa çocuklar ahlak-kural ilişkisi kuramaz. Onlarda ilk yalnız kaldıklarında suç işlemekten korkmayacaklardır.

2.Çocuklar ahlaki değerleri önce aile sonra çevreden hayatın içinden edinirler..

3.Anne babanın olaya bakış açısı çocuğu etkiler.

4.Çok önem verilen ahlaki kurallar aile içinde yoksa ve aile bu kurallara uyma konusunda hassas değilse çocuk davranışlarında savrulur. Çünkü çocuk bu durumda bir yanlışlık yaptığı-hatalı davrandığı hissi duymayacaktır.

5. Davranışlarının diğer insanları nasıl etkilediği konusunda hassas olan ,” pardon sizi rahatsız etmek istemedim“ “Özür dilerim “ gibi cümleler sarf ettiği duyulan bir aile bu erdemi çocuklarına da yansıtır.

6.Sürekli şöyle yap böyle yap diye talimatlar verilen çocuk sizi dinlemeyecektir. Arada ama tam olay anında kısa ve öz cümleler kullanmak daha işe yarayacaktır.

7.Evde ve okulda sorumluluk ( örneğin; yemek saatinde masaların hazırlanması ve toplanması gibi) sorumluluklar verilebilir..

8. Ahlaki yönden önemli davranışların daima övülmesi, ahlaki duyguyu aktarmak için iyi yöntemlerden biridir. (Şu çocuk ihtiyar adamın geçmesine yardım etti. Gel onu tebrik edelim. )

9. Sizin beğendiğiniz, övdüğünüz kişiler hep şöhretli ya da servet sahibi kişilerse çocuk “önemli insan “ dendiğinde bunları hatırlar.

10. Ergenlik döneminde çocuğun karakteri yeniden şekillendiği için ahlaki duyguların iletişime yeniden ve daha güçlü yerleştirileceği bir dönemdir. İletişimin kesilmesi halinde bu sorumluluk yerine getirilemez.

11.Çocuklara her türlü kararın gerekçesi açıklanmalı, kararların ardındaki duyguları görmesi sağlanmalıdır. Onun kararlarının ardındaki duygular da anlaşılmalıdır. Çocuğumuzla güvenli bir ilişki bu şekilde sağlanır.

12.Çocuklar kamera gibidir. Sizinle aynı odada ve kendi oyuncaklarıyla uğraşmış gibi görünse de sizi daima kayıt altında tutuyordur. Şöyle bir dikkat edin. Arkadaşınızla sohbet ediyorsunuz. Çocuklarınız da oyun oynuyor. Siz birisi hakkında olumsuz bir cümle kullandınız. Siz farkında olmadan çocuk o cümleyi almıştır. anne “Ayşe “ teyzemden mi bahsediyorsun tarzında mutlaka size soracaktır.

13.Çocuklarımızın yapmamasını istediğimiz olumsuz davranışları her zaman hatırlatmak yerine yapmadığı anı kollayıp “Aferin sana teşekkür ederim. Bugün kapıyı çarpmadın “ diye takdir ettiğimiz de çocuklar üzerinde bu daha etkili olacaktır. Yani çocuklarımızın sürekli olumsuz yönlerini eleştirmek yerine olumlu yönlerini takdir etmek daha etkili olacaktır.

Şimdi bunlara örnek olacak gerçekte yaşanmış beğenerek okuduğum kısa bir hikayeyle yazımızı bitirelim.

Ercan’a Not

Ercan 13 yaşında 7.sınıf öğrencisi. Defterlerinden birinin arasında kendisine annesinin yazdığı bir mektup buldu. :

“ Sevgili oğlum, bilmem seni bir köşede saatlerce bekletecek bir arkadaş ister misin? Sözünde durmayan bir arkadaş seni memnun eder mi ? Ya zor anlarında seni yalnız bırakacak, seninle yalnız neşeyi paylaşmak isteyecek, her sıkıntıda ortadan kaybolacak bir arkadaş? Sana hakkındaki doğruları söylemeyecek, seni hiç eleştirmeyecek, seni hep övecek, senin hatasız olduğunu söyleyecek bir arkadaşa ne dersin? Belki de böyle arkadaşların var veya ileride olacak.

Sen böyle bir arkadaş olma. Nasıl bir arkadaşın olmasını istiyorsan sen de öyle bir arkadaş ol.

“ Seni seviyorum ”

Ercan hiç beklemediği bu mektuba çok şaşırdı. Mektup şaşkınlığı geçince yazılanları tekrar tekrar okudu ve duygulandı.

Anne niçin böyle bir mektup yazmıştı ? Ercan a hissettirdiği duygular nelerdi? Bu konuyu oğluyla konuşamaz mıydı?

Annenin amacını kendisine sorduk ve şu cevabı aldık :

“Her an onu düşündüğümü ve iyi bir insan olmasıyla ne kadar ilgilendiğimi bilmesini istedim. Elbette konuyu onunla konuşabilirdim, konuştum da. Fakat bir mektuba zaman ayırarak konuşma dışında özel bir yol deneyerek ona verdiğim önemi görmesini arzu ettim. Amacıma ulaştığımı bana söylediklerinden anladım. Oturup bir mektup kaleme almamdan, o mektubu defterinin arasına koymamdan çok etkilendi. “

İlişkilere yeni tatlar katmak için yeni yöntemler denenmeli. Basit tedbirlerle duygusal bağlar güçlendirilebilir. Çocuk sabah kalkıp yüzünü yıkarken aynaya iliştirilmiş “Seni seviyorum “ notunu görünce bunu bana söyleyebilirdin demez. Önemli olan onun için değişik bir şeyi yapmayı düşünmeniz ve bunu yapmanızdır…

Ahlaklı bir nesil yetişmesi dileğiyle….

Selin Akça

loading...