Çocuklar Gelişim Dönemlerine Göre Boşanmayı Nasıl Algılar ve Boşanmaya Nasıl Tepki Verir?

Çocuklar Gelişim Dönemlerine Göre Boşanmayı Nasıl Algılar ve Boşanmaya Nasıl Tepki Verir?

Oyun Çağı Çocuğu ( 1-3 yaş )
Bu yaş grubu boşanmayı anne-babadan birinin evden taşınması olarak algılar ve durum karşısında ağlama, bağlanma, uyku problemleri, geriye dönme ( alt ıslatma, parmak emme), ayrılık kaygısı, saldırma ve öfke tepkileri verebilir. Ailelerin bu yaş grubu için süreci en iyi şekilde geçirmeleri için belli başlı ebeveyn tutumları vardır:
– Evin günlük rutin hayatının aynen devam ettirilmesi
-Anne yada baba ile kalan çocuğa, ebeveyinin kendi kaygılarını yansıtmaması
-Çocukla birebir zaman geçirip onun duygularını ifade etmesine yardımcı olunması.

Okul öncesi Çağı Çocuğu ( 3-6 yaş )
Okul öncesi çağında olan çocuğumuz boşanmayı net algılayamasada artık işlerin eskisi gibi olmadığını, ebeveynlerinden birinin onunla yaşamadığını algılar. Çocuğun bu durum karşısında vermiş olduğu bir takım tepkiler mevcut ve bunlar tabiki her çocukta aynı olacak değildir. Bu tepkilerin en başında çocuğun bu durum karşısında kendini suçlamasıdır. Özellikle 3-4 yaş grubu çocuklar ben merkezli yaşadıkları için boşanmadan kendilerini sorumlu hissedebilir ve suçlayabilir. Öfke hissi yaşar, uyku düzeni bozulur ve kabuslar görebilir. Bunların dışın en belirgin tepkilerden biri de birlikte kaldığı ebeveyni suçlayıp ona hırçın davranmasıdır. Ailelerin bu yaş grubu için süreci en iyi şekilde geçirmeleri için belli başlı ebeveyn tutumları vardır:
– Evden ayrılan ebeveyni istediği zaman göre bileceği ve telefonla konuşabileceği konusunda çocuğa güven vermek
-Çocukla kaliteli zaman geçirmek ( etkinlikler vs) ve bu geçirilen zamanlarda çocuğun duygularını ifade etmesine yardımcı olmak
– Bu yaş grubu çocuklar artık duygularını ifade etmek için farklı yöntemlerde kullanırlar. Resim, oyun vs etkinlerle çocukların duygularını açığa çıkarmak için onları teşvik etmek.
-Kendisinin bu boşanmadan sorumlu olmadığı konusunda çocuğa güven vermek ve onu ikna etmek.

Okul Çağı Çocuğu ( 6-11)

Bu dönem çocuğu artık somut işlemlerin algılanıp anlaşıldığı bir dönemdir. Yani boşanmanın ne olduğunu anlamaya başlar ve sadece anne yada babanın onunla yaşamayacığını değil, bir daha birbirlerini eskisi gibi sevmeyeceğini de bilir. Boşanma karşısında en çok tepkinin verildiği dönem bu dönemdir. Çocuklar dönemde kendilerini kandırılmış hissederler, evden giden ebeveynin onu istemediğini düşünürler ve eve gelmesini ümid ederler, uyku düzenleri bozulur ve kaygılar yaşarlar. Fiziksel tepkilerde verebildikleri bu dönemde çocuklarda baş ağrıları karın ağrıları gibi şikayetler gözlenebilir. Özellikle birlikte yaşadığı anne veya babaya karşı hırçın davranırlar.Ailelerin bu yaş grubu için süreci en iyi şekilde geçirmeleri için belli başlı ebeveyn tutumları vardır:
-Çocukla yanlız kalıp kaliteli zamanlar planmak gerekir. Sinema, tiyatro, luna park gibi yerde çocukla birlikte olmak, onunun yaşamını renklendirmek ve duygularını ifade etmesini sağlamak gerekir. Bu durum toplumumuzda maalesef sanki sadece evden ayrılan ebeveynin göreviymiş gibi algılanır ancak bu tutum yanlıştır. Her iki ebeveyninde çocuğa destek olması lazım. Genelde anneleri ile kalan çocukların babaları onları eğlendirmek anneleride eğitmek için varlarmış gibi yanlış bir tutum çocuğa zarar verebilir.
-Boşanma ile ilgili sorduğu tüm sorular açık ve net cevaplar verilmelidir.
-Depresyon, korku ve aşırı kaygı yaşadığı durumlar bir uzmana başvurlmalıdır.
-Günlük rutin hayatı değiştirilmemelidir.
-Ebevyenler kendi duygularını onlara yansıtmamalıdır.
-Çocuğun duygularını ifade etmesi sağlanmalıdır.

Kaynak: Psikoloji Portalı

loading...