Çocukların “Kedi” Ve “Köpek” Kavramlarını Oyun İçinde Aile İle Bağdaştırması

Çocukların “Kedi” Ve “Köpek” Kavramlarını Oyun İçinde Aile İle Bağdaştırması

Çocuklar bildiğiniz üzere birçok oyuncağa isim koyarlar ve bu koydukları isimle oynarlar. Koydukları isimler onlar için büyük anlamlar taşımadır ve isimlerle birlikte seçtikleri kahramanlar onların bilinçaltındaki düşünce yapılarını ortaya koymaktadır. Özellikle “kedi” ve “köpek” çocuklar tarafından sevilen hayvanlar olmakla birlikte oyuncak tercihleri hep kedi ile köpek olmaktadır. Çocuklarımız isimlendirmeleri hep kedi ve köpek üzerinde yapmaktadırlar. Kedi her zaman daha mülayim, daha sevimli bir hayvan görünürken; köpek daha hırçın, daha öfkeli ve daha heybetli bir hayvan olarak görünür. Çocuklarımız da oyunlarında hep anne ve baba kelimelerini ve karakterlerini kullandıkları için kediye anne, köpeğe baba adını verirler. Aslında aile yaşantılarını, anne ve babası ile olan ilişkilerini, anne ve babasının birbirleriyle olan bağlarını oyun oynama ve karakter isimlendirme ile şekillendirirler. Çocuk ile aile arasındaki bağı anlamak bu yüzden hiç zor olmaz. Çocuk mutlak suretle bir kedi ve köpek oyuncağını oyuna dahil eder ve kedi ile köpeği birbiriyle kavga ettirebilir, yanak yanağa tokuşturabilir, birbirlerine küs gibi gösterebilir. Bazı durumlarda çocuk anne veya babasıyla olan güç çatışmalarını da bu şekilde gösterebilir. Bu durum gerçekleşirken anladığımız şekilde sorabileceğimiz somut ve nötr sorular ile çocuğun kendi içindeki yaşantısı hakkında daha net bilgi alabilir, anne ve babasıyla olan bağının ona hissettirdiklerini, anne ve babasının arasının kötü olup olmadığını düşündüğünü sorabilir ve bir çok detaylı bilgi öğrenebiliriz.

Oyun çocuğun benlik algısı olduğu için karakterize edilen hayvan figürleriyle anlatılan ailevi sorunlar belki bir çok şeyin çözüme ulaşması için bir adım olabilir; belki de yanlış anlaşılan veya anlık olan duygu düşünce ve hislerini doğru yöne yönelterek çocuğun içinde bulunduğu bu karmaşaya bir son da verilebilir.

Aile kavramının çocuk üzerindeki etkisinin büyüklüğü ve şiddeti bu gibi durumlarda kendini ortaya çıkartmaktadır. Bazı durumlarda çocuk anne veya babasıyla olan güç çatışmalarını da bu şekilde gösterebilir. Bütün bu hayali ve kahraman dolu etkinliğiyle çocuğa çok faydalı olabilir ve anne baba olarak ailelerimiz de bu durumda yanlışları düzeltip eksikleri giderebilirler.

 

Psikolog Hande Cemile Senerman

hande.senerman@hotmail.com

loading...