Çocuklarınıza Güvenin Onlara Sorumluluk Verin/ Öğretmen Ayla YÜCE

Çocuklarınıza Güvenin Onlara Sorumluluk Verin/ Öğretmen Ayla YÜCE

Sorumluluk kişinin kendine karşı ve başkalarına karşı yükümlülüklerini zamanında yerine getirmesidir..Zamanında yerine getirdiğimiz yükümlülüklerimiz hangi yaşta olursak olalım bizi mutlu eder.Kendimize olan saygımızı ve öz güvenimizi artırır.O halde çocuklarımızı eğitirken üzerinde özenle durmamız gereken davranışların başında sorumluluk duygusu gelmelidir.

Çocuklarımıza çok küçük yaşlardan itibaren, yerine getirebileceği yükümlülükleri göz önünde bulundurarak vermeliyiz. Vereceğimiz görevler çocuğun beceri düzeyini aşmayacak şekilde olmalıdır. Eğer çocuklarımıza altından kalkamayacağı görevleri verirsek, kaş yapalım derken göz çıkarmış oluruz. Çocuk, becerisinin üzerinde görevle karşı karşıya kalırsa kendine olan güveninde azalma olur. Kendini beceriksiz ve mutsuz hisseder. O nedenle yaş gurubuna uygun ödevler vermeye dikkat etmeliyiz.

Son yıllarda çocuklarımızın eğitiminde korumacı anne tutumu çok yaygın hale gelmiştir. İlkokula başlayan 6- 7 yaş gurubundaki çocuklarımız, zamanında öz bakım becerileri kazanmadığı için okulda çok büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Çantasını taşımayan, ayakkabısını bağlayamayan, fermuarını kapatamayan, okul araç ve gereçlerine sahip çıkamayan, her gün bir şeyler kaybeden, defter kitaplarını evde unutan, çocukların sayısı yadsınamayacak kadar çoktur. İlkokul birinci sınıfta tuvalete giden erkek çocuklarının birçoğu fermuarını ya öğretmenine kapattırmakta ya da fermuarı açık gezmektedir. Çok basit gibi görünen bu davranış çocuğu sıkılgan hale getirmekte arkadaşları arasında utanç duymasına neden olmaktadır. Ayrıca çocukların çantasını taşıyan, çoğu zaman okul kantinlerinde, sınıfta çocuğunu kendi elleriyle beslemeye çalışan, çocuğunun montunu, hırkasını giydiren, annelerin sayısı hiç de az değildir. Bu tutumla çocuk yetiştirenler, çocuklar biraz büyüdüğünde, çocuklarının dağınıklığından, eşyalarını kaybetmesinden, ödevlerini yapmamasından şikâyet etmeye başlarlar. Kendi davranışlarını sorgulamadan çocukların sorumsuzluklarından yakınırlar. Oysa model biziz. Çocuklar gördüğünü uygular.

Hangi anne baba, çocuğunun sorumluluk sahibi, öz güvenli, başarılı olmasını istemez? O halde korumacı tutumu bırakıp, çocuklarımıza güvenmeliyiz. Çocuklarımız okula başlamadan önce, belli sorumlulukları kazandırmalıyız. Ev işlerinde bize yardımcı olmasını sağlamalıyız. Çocuklar ailenin aynasıdır. Kurallarımızı, düzenimizi ne kadar erken benimsetirsek, çocuklar büyüdüğünde o kadar rahat ederiz. Kendine güven duyulduğunu hisseden çocuklar, başarılı olurlar.

Aile içerisinde dayanışma çok önemlidir. Evde işbölümü yapılırken, çocuğumuzu da işin içine katmalıyız. Seçenekler sunarak, tercih yapmasını sağlamalıyız. Çocuğumuz görevlerini yerine getirdiğinde ,takdir etmeli yaptığı işle bize ne kadar destek olduğunu belirtmeliyiz. Ancak yerine getirdiği sorumluluklar için rüşvetten kesinlikle kaçınmalıyız. Aksi takdirde yaptığı her işin karşılığını beklemeye başlar. Sorumluluk sahibi çocuklar yetiştirebilirsek, eğitimli bir toplumun sağlam temellerini atmış oluruz. “ Herkes kendi evinin önünü süpürürse, çevre tertemiz olur”

Her bireyin kendi ödev ve yükümlülüklerini zamanında yerine getirdiği bir toplumda, sinirler gerilmez, işler vaktinde yetişir, insanlar mutlu olur, çocuklarımız özgüvenli ve kendisiyle barışık yaşar.

“Çocuklarınızın kendi ayakları üzerinde durmasını istiyorsanız, onlara sorumluluk verini”  Albert  Schweiter

“Çocuğunuza güvenin; onda sınırlar ve sorumluluk  bilinci geliştirmenin tek yolu,ona güvenmekten geçer.Ona güvenin ve onunla sürekli iletişim içinde olun”    George Wiliam Russel

Ayla YÜCE

ÖĞRETMEN

loading...