Çocuklarınızı Kreşe Alıştırmanın Yolları/ Psi. Dan. Mehmet Murat Altan

Çocuklarınızı Kreşe Alıştırmanın Yolları/ Psi. Dan. Mehmet Murat Altan

Değerli anne babalar , yeni eğitim öğretim yılının yaklaşması ile birlikte karşılaşacağımız en temel problemlerden biride çocuklarımızı anaokullarına ve kreşe alıştırma problemi olacaktır. Çocuklarımız bu dönemde direnç gösterebilir hatta gitmemek için türlü normal dışı davranışlarda bulunabilirler. Bu normal dışı davranışların başında öfke ve ağlama ,karın ağrıları, mide bulantıları, altına kaçırma gibi davranışlar gelmektedir.

Çocuklarımız için bu eğitim öğretim sürecinin yararları saymakla bitmez. Çocukların sosyal ilişki kurma, sorumluluk alma özgüven geliştirme gibi zihinsel ve duygusal gelişimlerinde büyük önem taşıyor. Bu yararları bir an olsun aklımızdan çıkarmadan direnç gösteren çocuğumuzu yeni hayatına alıştırmaya çalışmalıyız.

Çocuklarımızın yeni sürece alışmalarının ilk sac ayağı gidecekleri kuruma gerek kayıt gerekse bilgilendirme çalışmaları esnasında onunla birlikte olmanızdır. Kurum yetkilileri bilgilendirme yaparken çocuğumuzda yanımızda olursa orada neler yapıldığı hakkında bilgi sahibi olur. Unutmayalımki belirsizlik ve bilgisizlik hepimiz için bir korku ve stres kaynağıdır. Bu neden çocuğunuz ile birlikte kayıt esnasına gidin, binanın içinde birlikte gezinin ve mümkünse bir yetkili rehberliğinde binayı tanıyın. Yetkilinin eğitim öğretim süreci hakkında sizlerle paylaşacağı bilgileri çocuğunuz ile birlikte dinleyin ve daha sonra beraberce edindiğiniz bilgiler hakkında sohbet edin. Bunlar çocuğunuzun zihnini sürece hazırlayacak ve edindiği bilgiler onu rahatlacaktır.

Bir anda tam gün yuvaya göndermek yerine önceleri yarım gün göndererek ya da oyun gruplarıyla çocuğunuzun ortama alışmasını sağlayabilirsiniz. Yuvaya başladığı ilk bir süre okulda beklemeniz yararlı olabilir; ancak bunu alışkanlık haline getirmeyin.

Çocuklarımızın ilk deneyimlerinde yanlarında olmamız onları cesaretlendirecektir. Bunun için ilk bir kaç gün birlikte okul veya kreş bahçasinde birlikte oyunlar oynayın ve mümkün ise okula girip çıksın. Daha sonraki günlarde o sınıfta iken siz birkaç gün kurum bahçesinde bekleyin. Bu bekleyişlerde çocuk kendini güvende hissedecek ve alışma süreci hızlanacaktır. Anvak bu durumu aşırıya kaçırmamız halinde çocuk okula karşı olumsuz duygular besleyebilir. ”Demek ki okul tehlikeli bir yer ve ailem onun için beni yalnız bırakmıyor” diye düşünebilir.

Ailenin okula dönük düşünceleride bu süreci etkileyecektir. Eğer aileler okula dönük kaygılarını çocuğa yansıtırlarsa, öğretmen hakkında olumsuz şeyler söylerlerse çocuklarımızda olumsuza kanalize olurlar .

Anaokul veya kreş çocuklarımızın ilk gerçek evden ayrılışını temsil eder ve çocuklarımıza bu dönemde yapabileceğimiz en iyi iyilik onları sık sık karşılaşacakları konusunda bilgilendirmektir.

Herkese mutlu bir eğitim-öğretim yılı diliyorum.

M.Murat Altan

Psikolojik Danışman

loading...