Çok kitap okuyan empati kurmada daha başarılı

Çok kitap okuyan empati kurmada daha başarılı

Yaz başladığından beri, internet sitelerinde ve çeşitli dergilerde, yazın okunacak kitaplara dair listeler görüyoruz. Bir yanda da kendi hazırladığımız listeler bekliyor. Bunların arasında kaybolmak işten bile değil. Ama vazgeçmemekte fayda var çünkü okumak sandığımızdan daha da faydalı olabilir. Bazı araştırmalar, kurmaca kitap okuyucularının empati kurmakta daha başarılı olduklarını ve bu insanların aşka ya da sıkı bir dostluğa yatkınlığını gösteriyor.

York Üniversitesi’nde görev yapan psikolog Raymond Mar ve Toronto Üniversitesi’nin eski kavramsal psikoloji profesörü Keith Oatley’in 2006 ve 2009 yıllarında yayınladıkları iki çalışma, derin okumanın insanı edebiyatın barındırdığı yoğun duygusal boyuta çektiğini ve bu boyuta tanıklık etmenin kişiye ilişkilerinde kullanabileceği bir “akıl teorisi” temin ettiğini gösteriyor. “Akıl teorisi” bir insanın kendisine ait olmayan kişisel bilgileri, fikirleri, duyguları ve inançları hatırlayabilme yeteneğini temsil ediyor.

California Üniversitesi Berkeley’den Anne E. Cunnigham, özellikle genç yaşta okumaya başlayanların kelime haznelerinin ve duygusal zekalarının geliştiğini, bunun da daha güçlü iletişim manasına geldiğini söylüyor. Psikolog David Comer Kidd ve Emanuele Castano’nun iddiasına göre ise kitap kurtları daha güvenilir bir eş oluyorlar. Okurların hislerini göstermede ve mimiklerini kullanmada daha başarılı olduklarını, bu sayede karşılarındaki insanı odaklanmya teşvik ettiklerini söyleyen ikili, bu tarz bir iletişimin uzun ilişki kurmaya da yardmcı olduğunu belirtiyorlar.

Seton Hill Üniversitesi’ndeki kurmaca master programının yöneticisi olan Albert Wendland ise şöyle diyor: “Okurken kazanılan duygusallık ve başka hayatları keşfetmek için ayrılan uzun saatler, kendinizi başkasının yerine koymanızı sağlar. O yüzden okumanın beraberinde daha fazla empati yeteneği ve başkalarının hayatlarını anlayabilme becerisi getirmesi anlaşılır bir durum.”

Kütüphanede buluşuruz öyleyse!

Kaynak: Sabit Fikir
Görsel: Angelica Paez

loading...