Değerler-Teknoloji-Eğitim

Değerler-Teknoloji-Eğitim

Değer , bir toplumda benimsenmiş ve yaşatılmakta olan her türlü  düşünüş, davranış, kural ve kıymettir. Değerlerin toplamı kültürü oluşturur.

Bizim oldukça zengin  ve köklü bir kültürümüz vardır. Millet olarak kültürümüzü birçok alanda yaşatmamamıza rağmen  bazı örf  adetleri de ne yazık ki yitirme tehlikesi ile karşı karşıyayız. Hızla gelişen teknoloji,  ulaşımdaki  ilerleme uzakları yakın etmekle birlikte  yaşantımızda birçok değişikliğe yol açmaktadır. Özellikle de yeni yetişen çocuklarımız bu değişimden derinden etkilenmektedir.

Ev ve okul arasında mekik dokuyan çocuklarımız derslerden arta kalan tüm zamanlarını bilgisayar ,tablet ya da cep telefonu başında geçirmektedir. Son model bilgisayarların, tabletlerin, telefonların bir çok dünya         ülkesinden önce ülkemizde  satışa sunulması ve müthiş bir alıcı piyasası olması  bunu açıkça  göstermektedir. Teknolojiyle içi içe yaşayan yeni nesil çocuklarımız etraflarında ne olup bittiğinin farkında değillerdir. Toplumdan ,aileden uzaklaşan bu çocuklar    sosyallikten  kopuk ,  kabuğuna çekilmiş bir biçimde yaşamaktadır. Bu durum çocuğun gitgide bencilleşmesine, içine kapanmasına , dış dünyadan uzaklaşmasına neden olmaktadır. Öyle ki eve misafir geldiğinde ‘’hoş geldiniz’’ demeyen,  misafirlerin yanına çıkmayan, ailesiyle birlikte eş dost ziyaretine katılmayan çocukların sayısı yadsınamayacak kadar çoktur. Oysa bizim toplumumuzu diğer toplumlardan ayıran en önemli  özelliğimiz  bu değerlerimizdir.

Günümüzde , aileler çocuğu değil çocuklar aileleri yönetmektedir.  Bunun birçok nedeni olmakla birlikte en önemlilerinden bazılarını şöyle sıralayabiliriz ; çalışan anne babaların çocuğumla  birlikte olamıyorum suçluluk duygusu, tutarsız davranışlar, verilen sözlerin tutulmaması, büyükanne ,dede, anneanne elinde büyüyen çocuklar her şeyden önemlisi çocuğuna ‘’ hayır ‘’      diyemeyen ebeveynler.  Tüm bu tavizler  evde yönetici  olan , anneye babaya baskı kuran ,bencilliği kendine değer verme olarak algılayan , çocukların sayısını artırmaktadır. Onların dış dünyaya ihtiyaçları  pek fazla yoktur. Fiziksel ihtiyaçlarını aileleriyle sosyal ihtiyaçlarını da sanal alemle tamamlamaktadır.

Bir çok anne baba      odasından çıkmak istemeyen, başını bilgisayardan kaldırmayan  çocuklarından rahatsızlık duyup, zaman zaman aile içi  çatışma yaşamaktadır. Öyleyse ailelerin zamanında önlem almaları kaçınılmazdır.  « Ağaç Yaş İken Eğilir’’   atasözümüzden  hareketle    , çocuklarımız henüz küçükken kurallarımızı koymalıyız, verdiğimiz sözleri tutmalı, davranışlarımızda tutarlı olmalıyız. Böylelikle çocuklarımızın güvenini kazanırız  ve onları daha kolay ikna edebiliriz.

Küçük yaşlarda çocuklarımızı olabildiğince teknolojiden uzak tutmalıyız. Cep telefonu, tablet ve bilgisayarları  erkenden almamalıyız. Şartlardan dolayı almak durumunda kalmışsak denetimli bir şekilde kullanmalarını sağlamalıyız. Çocuklarımıza seçenek sunarak – Bilgisayarını hangi günlerde kullanmayı düşünüyorsun? Bir saat kullanmak yeterli mi yoksa bir buçuk saat mi ? Gibi sorularla aslında kendi sınırlarımızı onun seçimleri ile koymuş oluruz.

Çocuklarımızın  sokakta oyun oynamasını, becerisi doğrultusunda sanat ya da sporla  uğraşmasını    arkadaşlarıyla vakit geçirmesini sağlamalıyız. Onları betonların içinden çekip almalı toprakla ,doğayla tanıştırmalıyız. Ortamımız uygunsa  kedi, köpek beslemesine olanak vermeliyiz. Vakit buldukça aile ya da arkadaşlar arasında yemekler düzenlemeli  aile sohbetlerinden zevk almalarını sağlamalıyız.  Özellikle de yemek saatlerinde bir arada olmalıyız. Birlikte yenilen yemekler ve yemek masasında edilen sohbetler çocukların dünyasında çok önemli bir yer teşkil eder. Vakit buldukça Huzurevleri yada Kimsesiz Çocuklar  Yurdu’ na ziyaretler yapmalıyız. Böylece hem  başkalarının yaşantılarıyla ilgili  deneyimler kazanır hem de elindekilerinin kıymetini bilirler.

Değerler ile büyüyen çocuklar hem mutlu hem de başarılı olurlar. Ruhen zengin yetişmiş bireyler, başkalarının dünyalarını da zenginleştirir.

Ayla YÜCE

Öğretmen

loading...