Diş Sıkma (Bruksizm)

Diş Sıkma (Bruksizm)

Bruksizm genellikle birey farkına varmadan yaptığı diş sıkma davranışıdır. Bruksizmin çok sık görülen bir davranış olmakla birlikte ,erişkinlerde %50 civarında görülme sıklığı varken bu oran çocuklarda %15 civarındadır.

Burksizm, birey farkına varmadan yaptığı bir davranış olmakla birlikte, belirtileri vardır. Bunlar ;

Hastanın dişlerinde aşınma olur,
Hastanın dişlerde küçük küçük kırıklar olur,
Hasta gece uyurken gıcırtı sesleri çıkarır,
Hasta dişlerini sıktığı için yüzündeki kaslarda ve eklem yerlerinde ağrıları olur.
Hastada baş ağrıları,
Hastanın dişlerinde hassasiyet başta olmak üzere çeşitli problemler olur.,

Bruksizm nedenleri nedir?

Burksizm, özel bir nedeni olmamakla birlikte dental, sistematik ve psikolojik nedenleri olduğu gözlenmiştir.

Diş yapısında doğuştan genel bozuklukların olması veya sonradan yapılan protez ve dolgulardan kaynaklanan bozuklukların olması bruksizme neden olabilir.

Yetersiz ve dengesiz beslenme, parazitler, endokrin bozukluklar bruksizme neden olur. Yapılan gözlemlerde sinüzit hastası çocuklarında dişlerini gıcırdatığı sonucuna varılmıştır.

Psikolojik faktörler ise günlük streslere bağlı veya kişisel sıkıntılar başlıkları altında toplanabilir. Ayrıca emosyonel stres, kuvvetli pişmanlık, obsesyon, uykusuzluk, her turlu gerginlik hali ve kıskançlık gibi durumlar da diş gıcırdatmaya sebep olabilir.

Kişinin kişilik yapısı da önemlidir. Agresif, aceleci, titiz kişilerde daha sıklıkla görülür

Tedavi

Bruksizm tedavisinin birinci basamağı davranışa neden olabilecek faktörlerin tespiti olmalıdır. Bunun için hastanın öncelikle fiziksel muayenesi yapılmalı. Bağırsaklarında problem var mı?, sinüziti var mı? Diş yapısı bozuk mu? vs. hastanın fiziksel muayenesine göre tedavi programı yapılmalıdır. Örneğin diş yapısındaki bozukluklar giderilip sorun ortadan kaldırılabilinir. Fiziksel muayenesi neticesinde herhangi bir bozukluk saptanamıyorsa hastanın stres düzeyine, hayatında ki stresörlere bakılmalıdır. Unutulmamalıdır ki, bruksizmin en önemli nedenlerinden biri strestir.

Mehmet Murat Altan

Psikolojik Danışman

loading...