Disleksi / Pedagog Elif İPEK

Disleksi / Pedagog Elif İPEK

Beyin; hayranlık uyandırıcı bir yapı.

Hepimiz bilgisayarlara ihtiyaç duyuyoruz artık. Zaman zaman ne kadar şaşırtıyorlar bizi değil mi? Bir şeyler yazıyoruz, çiziyoruz, okuyoruz, yüklüyoruz, küçücük bir bilgisayarın içine kocamaaan bir kütüphaneyi sığdırabiliyoruz, aradığımız kelimeyi yazıyoruz ve en ücra köşelerden bulup bize veriyor. Tek bir tuş ile bilgiyi yazdırıyoruz, tıkır tıkır elimizde! Bilgisayarların beynimiz örnek alınarak tasarlandıklarını biliyor muydunuz? Bilgisayar ile bir işlem yapalım. Yazı yazalım örneğin. Bu yazıya daha sonra ihtiyacımız olabilir, o halde kaydedelim. Dilediğimiz zaman uygun programı açıp yazıyı tekrar bulalım, başkalarına postalayalım veya çıktısını alalım. Artık onunla isimiz bittiğinde istersek silebiliriz. Tüm bu işlemleri bir de beynimizde inceleyelim.

Duyu organlarımız ile birçok bilgi elde ederiz. İzleriz, koklarız, tadarız, dokunuruz, duyarız. Bir kliniğe ilk kez gittiğinizi düşünün. Sokağı, apartmanı, kati gözleriz. Nerenin karşısında, nerenin yanında, kapıda ne yazıyor, kapıyı açan kişi kim, içeride hangi işlemler nasıl bir sırayla yapılıyor, gittiğimde nelere ihtiyacım oldu? Bilgisayara bir şeyler yazmak, yazılan bilgiyi kaydetmek gibi.  Bir sure sonra ayni kliniğe gideceğinizde ilk deneyiminizi hatırlarsınız. Yani kayıtlı dosyayı açıp yazdığınız bilgiye tekrar bakarsınız. Deneyiminizi hatırlayarak tüm islerinizi kolaylıkla, uygun bir sıra ile yürütürsünüz. Bilgisayardan çıktı almak gibi. Bilgilerinizi davranışlarınız ile açığa vurmak.
Sağlıklı bir insanın, normal gelişim gösteren kişilerin beyni iste böyle çalışıyor.

Peki ya Özgül Öğrenme Güçlüğü olan bireylerde neler farklı?

Özgül öğrenme güçlüğü öğrenmenin pek çok alanının etkilendiği karmaşık yapısal (nörolojik) bir durumdur. kalıtım ve çevresel nedenlere bağlı olarak oluşur.

Özgül öğrenme güçlüğü olan bireylerin zekâları normal veya normalin üstündedir fakat yazmayı ve okumayı zor öğrenirler Heceleyemezler. Harfleri ters yazarlar, karıştırırlar(b-d, u-n, 2-5,…). Okurken kelimeleri yarım okurlar, uydururlar, Matematik çalışmalarında zorlanırlar. +, – , x , : işaretlerini karıştırırlar, çarpım tablosunu öğrenemezler, sağ-sol yönlerini öğrenemezler, vücutlarını uyumlu olarak kullanamazlar, çevreleri ile ilişki kuramazlar…

Zeki oldukları halde, ilgilerini çeken konularda yaşlarından olgun konuşmalar yaptıkları halde bu gibi sorunlar yaşıyorlar. Peki, ama NEDEN?
Disleksili kişiler duyu organları ile bilgiyi alırken ve alınan bilgi beyinde anlamlı hale getirilirken çeşitli sıkıntılar oluşur. Baktıklarını aynadan görüyormuş gibi görürler. Gördüklerini detaylandıramazlar böylece benzer şeyler aynı gibi görünür (b ve d harfleri gibi). Duyduklarını sıralı bir şekilde takip edemezler. Yapacaklarının sırasını karıştırırlar, unuturlar, bilgilerini kaydedemezler. Bildiklerini tam olarak anlatamaz, yazamaz, çizemezler.

`canı isteyince yapıyor`

Disleksili çocuğu olan aileler bu ifadeyi sıkça kullanırlar. Çünkü bu çocuklar/ gençler zekidirler ve bazı konularda çıkış noktaları bulabilirler, çözüme ulaşabilirler. Oysa ki merkezi sinir sisteminin işleyiş bozukluğu olan Özgül Öğrenme Güçlüğü yasayan kişilerin canlarının istemesini beklemek ciddi bir zaman kaybı oluşturur. Bu sorunun altından kalkabilmek için etraflı bir çalışma gerekir. Uygun değerlendirmeler yapılıp Özgül öğrenme güçlüğü eğitim uzmanı tarafından eğitimsel terapiye başlanmalıdır.
Başka bir sorun eşlik etmiyor ise Özgül Öğrenme Güçlüğünün tek tedavisi eğitimdir.

Disleksili kişiler beyinlerinin bir kısmını verimli olarak kullanamazlar. Bu durumda yetersiz alana eğitim yoluyla uygun egzersizler verilerek sorun büyük oranda çözülebilir. disleksili kişinin okuması, yazması, matematik becerilerini kazanması sağlanabilir.

Eğitsel terapiden uzak gecen zaman disleksili çocuk ve gençler için büyük bir kayıp, zarardır. Zeki oldukları halde bir turlu basariyi yakalayamayan disleksili çocuk ve gençlere yardım etmek için en kısa zamanda uzmanlara başvurmak gerekir.

Pedagog Elif İPEK
elifipek@marmarapedagoji.com
05552947343

loading...