Doğum Sonrası Depresyon (Postpartum)

Doğum Sonrası Depresyon (Postpartum)

Doğum, kadınların hayatında gerçekten bir dönüm noktasıdır. Ancak bu olayın öncesi ve sonrasında yaşanan birçok fiziksel değişiklikle parelel bir takım psikolojik sorunlar da ortaya çıkabiliyor. Buna doğumla birlikte annenin hormonlarında meydana gelen değişiklikler neden olarak gösterilebilir.

Bebeğin sorumluluğu, iyi bir anne olabilme kaygısı, fiziksel yorgunluk, uyku düzensizliği, annenin dış görünüşünde meydana gelen değişiklikler temel sebepler olarak sıralanabilir.

Doğum sonrası depresyonun ilk belirtileri doğumdan sonraki ilk 3-4 gün içinde aniden ortaya çıkabilir. Doğum yapan kadınların %50-70’inde bu tür değişikliklerin olduğu gözlenmiştir. Sebepsiz ağlama isteği, endişe, sabırsızlık, sıkıntı, gerginlik hissi en çok görülen semptomlardandır.

Doğum sonrası depresyonun bir sonrakı aşaması ise daha ciddidir. Neredeyse doğum geçiren her 10 kadından biri değişen derecede depresif belirtiler gösterebilir.

♦ Sinirlilik, sıkıntı
♦ Ümitsizlik
♦ Uyku ve iştah azalması
♦ Hafıza ve adapte zayıflığı
♦ Çocuğun sağlığı ile ilgili aşırı düşünmek
♦ Kontrol edilmeyen ağlama
♦ Çocuğa olan hevesin kaybolması
♦ Günahkarlık duygusu
♦ Kendisine ve çocuğa zarar verme hissi
♦ Kabus ve karabasan

Kimlerde görülür?

Daha önce depresyon geçirenlerde ve doğum sonrası sorunları olanlarda görülme riski daha fazladır. Zor doğum, erken doğum, istenmeyen gebelik, annenin sosyal desteğinin olmaması da bu hastalığın olma riskini artırır.

Tedavisi

Bu hastalığın tedavisi hastalığın şiddetine göre değişir. Depresyon sırasında hasta olan genç annelere ilaç tedavisi ile birlikte psikoterapi da uygulanmalıdır. Tedavinin süresi hastalığın ağırlığına bağlı olarak birkaç ay sürebilir. Tedavi ile birlikte eşinin de desteği unutulmamalıdır.

Bu dönemi çabuk geçirmek için genç annelere birkaç tavsiyelerimiz :
►Sizi rahatlatacak aktivitelerde bulunun. Örneğin  yürüyüş yapmak.
►Eşinizle çok vakit geçirin.
►Yardım istemekten çekinmeyin. Çevrenizden manevi destek alın.
►Sizinle aynı sorunu yaşayan insanlarla görüşün ve fikir alışverişinde bulunun.

Psikolog Murat Bilim
info@psikologvar.com
Özgür Çocuk Parkı Yanında Rıza Apt. Kat:1 No:6 Mersin

loading...