Ebeveynlerin Çocuk Yetiştirmedeki Farklılıkları

Ebeveynlerin Çocuk Yetiştirmedeki Farklılıkları

Ebeveynler, çocuk yetiştirme konusunda dikkatli ve de atılgandırlar; fakat atlanan noktalar birçok zaman olumsuz geri dönüşler yaşatmaktadır. Geleneksel çocuk yetiştirme kuralları, zamane çocukları için sıklıkla etkisiz olabilmektedir. Çünkü, ele avuca sığmayan, sıkça değişken davranışlar gösteren, büyümüş de küçülmüş davranışlar sergileyen küçük bireyler yetiştiriyoruz. Hızla büyüyen, bilinçlenen, 3 yaşında telefonu kısmen kullanabilecek duruma gelen, tabletlerde ustaca oyunlar oynayan bir nesil… Nedenleri çok çeşitli ve kafa karıştırıcı olsa da bu konuyu tartışmaları noktasında uzmanlarına bırakıyorum.

Çocuk yetiştirmek istek ve  destek isteyen iki kavramdır. Çocuğunu isteyerek dünyaya getiren bir çift, beklemeyen çiftlere oranla daha hevesle yetiştirecektir. Ebeveynlerin bilinçlenmesi için okuma yapmaları, internetten belli uzmanların programlarını izlemeleri gibi etkin bir faaliyete girmeleri kaçınılmaz  bir gerekliliktir ve bir çok ebeveyn de bunu başarmaktadır. İçeriden isteği olduğu kadar dışarıdan da bilgilenerek destek alan ebeveynler sorgulayıcı, çözüm üretici olduklarından, takıldıkları noktalarda uzmana başvurmaktadırlar.

Çocuk yetiştirirken bilinmesi gereken kilit cümle; ‘Her çiçeğin yetişme ortamı farklıdır’. En sık yapılan hatalar da çocukların yapmış olduğu hatalı davranışların çözümünü  çevreden öğrenerek düzeltmeye çalışmaktır. Çocukların yaptıkları hatalı davranışlar benzeyebilir; fakat altyapılarının ve çözümlerinin farklı olduğu bilinmelidir.

Örnek verecek olursam : Hareketli çocuğun sınıf veya ev ortamında durdurulamaması çeşitli sebeplere dayanır. Bunlardan bazıları ; çocuğun hiperaktif  olması, ilgi görme  davranışlarının fazlaca pekiştirilmesi, kardeş kıskançlığı sebebiyle ilgi çekmeye çalışması, fazla kalorili yiyecekler tüketmesi, abur-cuburun vücuttan atılamaması sonucu enerji brikimi vs…Bakıldığında her birinin çözümü farklı görüntüsü ise aynıdır. Burada tüm çocukları bir tutup aynı yöntemle çözüme ulaştırmaya çalışmak nasıl bir sonuç verebilir ?

Çocuğunuz size ve ailenizin kurallarına özeldir. Diğer çocuklarla ortak noktaları olduğu kadar farklı noktaları da bulunmaktadır. Çözüme ulaşmada sorgulayıcı, araştırıcı tutumunuzu kaybetmemelisiniz. Size hediye olarak verilmiş çocuğunuz için sıkıntı oluşturabilecek durumlarda uzmana gitmenizde her zaman fayda olacaktır.

Psikolog Ayfer Çavdar Coşkun

Şeker Ağacı Anaokulu Kocatepe Mah 1 sk. No 10/ B Bayrampaşa İstanbul. 02124372215

ayfercavdar@hotmail.com

loading...