Evlilik mi Aşkı Öldürür? Aşk mı Evliliği?/ Gülnaz ÇAY

Evlilik mi Aşkı Öldürür? Aşk mı Evliliği?/ Gülnaz ÇAY

Çoğumuz aşkı ödüllendirmek için evleniyoruz. Sevgimizin yüceliğini cümle aleme duyurmak için en tutulmuş yöntemdir evlilik. Peki her aşk hak eder mi evliliği?

Aşkınızın tutkusunu bilmeyen bizler bu soruya asla evet ya da hayır diyemeyiz. Uzmanların belli bir kısmı çabuk başlayan aşk evliliklerinin çabuk noktalandığını söylüyor. Çünkü tek bir duyguya bağlı kalınan aşk evliliklerinde, farklı beklentilerin ortaya çıkması evliliği yıpratıyor. Peki aşkın tek duygu olduğunu kim söylemiş? Aşk: acı, ızdırap, esef, özlem, üzüntü, mutluluk, anlayış, sevgi, vefa, keder, güven, öfke, feryat, figan ve daha bir çok erdemli kelimelerin kısaltılmışıdır. Tek kelime olması onu yalnızmış gibi gösterse de en zengin kelimedir aslında. Bu kelimelerin nöbetleri vardır kendi aralarında. Bazen doruklarında sevgiyi yaşarken, bazen bataklıktan hissedersin nefreti, bazen mutluluktan kesilir ayakların yerden, bazense yere çakılmak acıtır canını. İlişki boyunca bir çok duyguyu sana yaşatan aşkı, tek bir duyguymuşcasına anlatmaya çalışırız hep.

Yüreğimi hoplatıyor, midemde kelebekler uçuşuyor gibi. Hem uzmanların hem de biz aşkı yaşayan bireyler olarak bilmeliyiz ki aşk bir çok erdemli kelimeyi barındıran kısa ve öz tek kelimedir. Evliliğimizi bozan şeyse aşk değil bireysel doyumsuzluğumuzdur. Aşksız ve ruhsuz evliliklerin bitmesi çok daha kolaydır. Çünkü bireyleri birleştirmeye, evliliklerini kurtarmaya iten yürek bağı ve sevgi olmadığından boşanmalar daha kolaydır. Evlilik aşkı öldürmez. Sadece bir arada yaşamanın belli sorunları vardır. Ödenmesi beklenen düğün masrafları, her ay aksamadan gelen faturalar, karın doyurma zorunluluğundan hunharca beslenen mutfak masrafları gibi. Tüm bunları karşılayabilecek durumdaysanız ve aşkınızın tutkusuna güveniyorsanız kalkın evlenin.

Çünkü ne evlilik aşkı öldürüyor ne de aşk evliliği.

Yazan: Gülnaz ÇAY

loading...