‘Falaka’ Ayağımızın ‘Flakka’ Beynimizin Dayağı/ Gülnaz ÇAY

‘Falaka’ Ayağımızın ‘Flakka’ Beynimizin Dayağı/ Gülnaz ÇAY

Son zamanların güncel belası ‘flakka’. Halk dilinde zombi hapı olarak bilinen bu hap insanı yamyamlaştırıyor. Beyinde ki insan olma özelliğini devre dışı bırakıp hayvani yaşamı aktif kılıyor. Zihinsel becerisini kaybedip zararlı bir hal alıyor. Zombi dalgası hayatımıza ilk White Zombie adlı filmle girdi. Peki ülkemize girişi nasıl oldu? Bizim gibi 3. Dünya ülkelerinin pazarlama stratejisidir ülkede pazarlanacak kıyafetlerin, yiyeceklerin, oyuncakların; dizilerle, filmlerle, çizgi filmlerle tanıtıp aldığı reaksiyona göre pazara sunmak.

Recep İvedikten tut aşk yenidene kadar zombinin işlendiği hiç olmazsa bir şakasının bulunduğu zombi zihnimize git gide yerleşmeye başlamış olacak ki dilimizden düşürmez olduk. Sosyal mecralarda sık sık telaffuz ettik. Zombiler gelse ne yaparız diye bile düşünüyorduk. İstenen cevabı verdik iyi reaksiyonumuza maruz kalan zombi gerçeğiyle karşılaştırdı bizi. Şimdilerde şikayetçi olduğumuz şu durumu bizler meydana getirdik. ‘Sazan’ tabiriyle atladığımız basiretsizce konuşup durduğumuz zombiyi bedenlerimize bizler işledik. Zihinsel olarak kabul gösterilen, zombi kılığına sokan ‘flakka’ şimdilerde bizleri pek bir rahatsız eder olmuş. Bizler sadece terör örgütleri, eli silahlı kuvvetler tarafından öldürülmeye çalışmıyoruz. Su altında dönen dolaplarla bile öldürülüyoruz. Bilmem ne oyunuyla bilmem kaç kişi canına kıydı.

Asla özenilecek bir durumu bulunmamasına rağmen özendirildik,  zombi olduk, dehşet saçıp kendimizden geçtik. Hipnotize edilen beyinlerimiz iyiyle kötüyü ayırt edemez oldu. İki ana karakterin birliktelikleri araya giren diğer karakterle bozulur. Ayrılırlar, biri diğerinin yanına gider ve aşk başlar. Saf dışı kalan aşkına sahip çıkmak için elinden geleni yapar. Araya girip ilişkilerini bozanı değil aşkına sahip çıkanı ‘kötü’ diye adlandırırız. Arayı bulandıran, kendine aşık olmasını sağlayan karakter ‘iyilik meleğidir’. O nurdan mamul, zemzemle yıkanmış pirüpaktır. Diğerinin suratını şeytan görsündür. Sezonluk aşk dizilerinin masum olmadığını yapılan algıda boğulduğumuzu ne zaman göreceğiz. Zombilere sahip çıkıp ‘flakka’ kötüdür gençlerimiz uzak dursun demenin ne anlamı kaldı? Kendi stratejilerimizle bizleri vurdular. Oturup şehit olduk mu diyeceğiz!!!

 

Yazar: Gülnaz ÇAY

loading...