Gerçek yaşınızı öğrenin

Gerçek yaşınızı öğrenin

Gerçek yaşınızı öğrenin

www.psikolojiportali.com

Gençlik başımda duman

Şarkı söyleyince neden herkes eşlik etmiyor diye etrafınıza bakan sizsiniz. Asansör varken merdivene hürmet eden, hürmet ederken de tebessüm eden sizsiniz. Yorulmak nedir bilmeyen, yorulmaya başlayınca azıcık dinlenmeyle kendine gelen sizsiniz. Dans eden de sizsiniz. Dansı sizin için çok mühim bir şey ve ömrünüzün devamında da dans etmek istiyorsunuz. Her şeyi daha iyi yapmak istiyorsunuz. Bölük pörçük birçok şey henüz “hobi” düzeyinde hayatınızda. Gençsiniz. Pırıl pırılsınız. Size şimdi düşen, biraz daha kararlı ve net olmanız. Gençsiniz, gençliğin kıymetini bilen bir gençsiniz.

Dante gibi ortasında

Bir şeylerin tadını daha çok aldığınız, bazı kokuları ötekilerden ayırdığınız, bazı renkleri daha çok görmek istediğiniz zamanlardasınız. Hız ile sükûnetin at başı gittiği, sükûnetin galip gelmesini istediğiniz ama hızdan da imtina etmediğiniz güzel bir zaman. Bildiklerinizi bir daha hatırlamak, yeni şeyler öğrenmek, öğrenilenleri eskilere ulayarak daha da katmerlemek zamanları. Yola uzun uzun baktığınız, doyasıya güldüğünüz, ağlamayı ertelediğiniz canlı zamanlar aynı zamanda. Bu dönemin tadını yoğun çıkarın, bedeninize iyi bakın.

Baharlardan ikincisi

Doktorlarla hafif hafif tanıştığınız zamanlar bunlar. İlaçları buzdolabına, limonların hemen yanına koyduğu için evdekilere bağırdığınız zamanlar. Aksatmamanız gereken şeyler olduğunu, bedeninizi aksattığınızı fark ettiğiniz zamanlar. Artık yazları daha sıcak ve sıkıcı, kışları daha soğuk ve uzun geçiyor. Gözünüz daima baharı arıyor. Kokuları eskisi kadar ayırt edemiyorsunuz. Ettikleriniz de heyecanlandırmıyor sizi. Anahtar kavram bu; heyecanlanmıyorsunuz. Heyecanın zararlı bir şey olduğuna ikna ettiniz kendinizi. Heyecan asla zararlı bir şey olmadı oysa. Olmamalıydı. Biraz daha heves.

Dikkat dikkat anonsu

Memlekete dönmek istiyorsunuz. Müziklerin tamamı gürültü gibi geliyor. Anı olarak biriktirdiğiniz bazı şeyler acı veriyor size. Üzgünlükle yaşıyorsunuz. Dostlarınızı ihmal ediyorsunuz. Bedeninizi ihmal ediyorsunuz. Tedbirli olmak bile zul geliyor size. Uzun uykuları bile özlediniz. Tembelliğin de kendine ait bir dili var çünkü. O dili tekrar yakalayabilir, tembelliğin ardından uzun uzun yorulabilirsiniz oysa halen. Yorgunluğun kendisini bunca önemsemeyin. Bütün yorgunluklar birbirine benzer. Siz “herkes” olmamak için uğraşmıştınız onca zaman. Unuttunuz mu?

Ofiste bilgisayar başında en çok yaptığınız şey nedir?

Asla yemeyeceğiniz yemek hangisidir?

Yaz konserlerinden birine davet ediliyorsunuz…

Akıllı telefonunuzu daha çok ne için kullanıyorsunuz?

Dostluğu tarif ederken…

Hangi taşıtı daha çok kullanırsınız?

Bana göre spor…

Mevsimlerden haberiniz var mı?

En sık kullandığınız hitap hangisidir?

Hangisini okumayı tercih edersiniz?

loading...