Gerçekten Beynimizin Sadece %10’nunu mu Kullanıyoruz?

Gerçekten Beynimizin Sadece %10’nunu mu Kullanıyoruz?

Sizce biz gerçekten de beynimizin sadece %10’nunu mu kullanıyoruz? Kalan %90’ı kullansak neler yapabilirdik bir hayal edin.
Halk arasında sürekli duyduğumuz ‘biz beynimizin %10’nunu veya çok küçük bir kısmını kullanıyoruz sözü tamamen bir şehir efsanesidir. Evet beyninin bir kısmını kullanamayan insanlar vardır ancak onlarda beyin hasarı veya hastalığı olan insanlardır. Yani bizler beynimizin tamamını kullanıyoruz. Bu şehir efsanesinin temelleri 1900’lü yıllara dayanmaktadır. 1900’lü yılların başlarında psikolog ve filozofların ortaya attığı bu düşünce zamanla bir efsane haline gelmiştir. Örneğin William James’in ”Bizler zihinsel ve fiziksel kaynaklarımızın küçük bir kısmını kullanmaktayız” sözü bu inanışın en temel kaynaklarından biridir. Tabi ki insanoğlunun eline düşen bu efsanede diğer efsaneler gibi filmlerde, kitaplarda, gazetelerde öyle bir işlenmiş ki sanki geri kalan %90’ı kullansak hepimiz birer ‘Süpermen’ olabiliriz, şeklinde bir algı yaratılmış.

beyin-1Zamanla tıp biliminin gelişmesi ile nörobilimcilerin beynimizin tamamını kullandığımıza dair kanıtları oluşmuştur. Bu kanıtlar ;

-Beyin görüntüleme taramaları açıkça göstermektedir ki beynimizin hemen hemen tüm bölgeleri aktif bir şekilde işlemektedir. Konuşurken, yürüyüş yaparken, müzik dinlerken o bölümle ilgili bölge aktifleşmektedir.

-Eğer beynimizin yüzde onunu kullanıyor olsaydık felç geçiren, inme geçiren insanlarda bu rahatsızlığın sonucunu görmezdik. Neticede kullanılmayan bir alana inan inmenin etkisi olmazdı.

-Beynimiz vucüt enerjimizin yaklaşık %20 sini kullanmaktadır. Bu da demek oluyor ki bu küçük organımız gayet aktif bir şekilde büyük bir enejri kaynağımızı tüketmektedir.

-Dr Rachel C. Vreeman ve Dr Aaron E. Carroll yaptıkları beyin haritasını çıkarma çalışmalarında beynimizin hiçbir bölgesinin pasif ve sessiz olmadığını kanıtlaşmışlardır.

Tüm bu bilgiler ışığında hareket etsek de efsaneler her zaman devam eder. Çünkü sinemanın, edebiyatın ve herşeyden önce insanın efsanelere ihtiyacı vardır.

loading...