Görmedikleriniz Duymadıklarınız

Görmedikleriniz Duymadıklarınız

Görmedikleriniz Duymadıklarınız

Esnememizin sebebi fazla oksijen alma ihtiyacımız değil, beynimizi soğutmaktır. Çeneyi germek kafatasına giden kanı artırır. Sinüslere giren soğuk hava da beyne giden kanı soğutur.
Ayak kokusunun peynirli cipse benzemesinin nedeni aynı tür kimyasalları bulunduruyor olmasıdır. Terde bulunan mikroplarla vücuttaki bakterilerin etkileşime girmesiyle oluşan isovaleric asid gerçekten de bazı yemeklerde tatlandırıcı olarak kullanılır.
Flamingoların özellikle sudayken tek ayakları üzerinde durmalarının sebebi ayaklarını dinlendirme değil vücutlarını sıcak tutma çabasıdır. Bu şekilde daha az ısı kaybederler.
Bayılmamızın sebebi parasempatik sinir sistemimizin tehlike geçtikten sonra kan basıncını birden düşürmesi ve beyne giden kan akışının kesilmesidir.
Yoğun bir şekilde düşünmek gerçekten de kalori yaktırır. Dakika başına 1.5 kalori.
Köpeklerin dillerini dışarı çıkarmalarının sebebi yorulmaları değildir. Ayaklarındaki ter bezlerinin vücutlarındaki teri ve ısıyı atmaya yetmemesi yüzünden dillerini çıkararak buharlaşmayı hızlandırırlar.
Adem elması kadınlarda da vardır. Aadece testosteron oranı düşük olduğundan fark edilir büyüklükte değildir.
Yıldızların bazen yanıp sönüyor gibi görünmelerinin nedeni ışığın bize ulaşana kadar atmosferde farklı yoğunluk ve sıcaklığa sahip olan hava bölgelerinden geçiyor olmasıdır. Bu aynı zamanda gezegenleri yıldızlardan ayırmamıza yardımcı olacak bir bilgi, çünkü gezegenler kendilerine her yönden gelen ışığı yansıttıkları için daha stabil bir görünüşleri vardır.

loading...