Gripseniz Bu Hatalardan Kaçının

Gripseniz Bu Hatalardan Kaçının

Grip dünya üzerinde insan ölümüne en çok yol açan ve yarattığı tehlikenin farkında olunması gereken bir hastalık. Her ülkede görülmesi ve salgına dönüştüğünde kıtalar arasında çok hızlı yayılım göstermesi en önemli özellikleri arasında.

 

Tarihte gözlenen 3 büyük grip salgınında 150 milyon civarında insanın ölümü hastalığın ciddiye alınması gerektiğini gösteriyor. Halk arasında nezleyle (soğuk algınlığı) karıştırıldığı için küçümsenen hastalık, dünya üzerinde her yıl yaklaşık 500 bin ölüme neden oluyor.

Mevsimsel gripte ölüm oranı binde bir ile yüzde bir arasında değişirken pandemilerde (kıtalararası salgın) bu oran yüzde 3’e kadar yükseliyor. Türkiye’de bu konuda sağlıklı sayısal veriler söz konusu olmasa da her yıl gribe bağlı binlerce ölüm gerçekleştiği tahmin ediliyor.

Sağlık Bakanlığı Grip Bilim Kurulu Üyesi iki isim; Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ve Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Alerji – İmmünoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Bakır bugün de yazı dizimizin bilimsel rehberleri olacaklar.

Grip nezledeki gibi hafif ateş ve burun akıntısı ile seyretmiyor. En belirgin klinik tablonun yüksek ateş, yaygın kas ağrıları, baş ağrısı, kırıklık ve öksürük olduğu belirtiliyor. Grip geçiren hastalar genellikle ayakta dolaşamıyor ve yatma ihtiyacı hissediyor. Bu nedenle sokakta veya işyerinde karşılaştığınız bir arkadaşınıza “Geçmiş olsun!” dediğinizde, “Grip oldum ama önemli değil!” yanıtını alıyorsanız bu yanıt o kişinin grip değil “nezle” olduğunu gösteriyor.
DSÖ SALGIN İÇİN UYARIYOR

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) gribi önlenmesi gereken hastalıklar içinde değerlendiriyor ve bütün ülkelerdeki risk gruplarının düzenli aşılanmasını öneriyor. Örgüt ayrıca yeni virüslerle ortaya çıkabilecek salgınlar için de hazırlıklı olunması gerektiği uyarısında bulunuyor. Bu uyarılar ışığında aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkeler böyle bir durumda gerekli olabilecek aşı stoklarını bulundurup gerektiğinde yeniliyorlar. Sağlık Bakanlığı ise ilgili personele bu konuda her yıl eğitim veriyor.
Grip her bireyde ağır hastalık tabloları yaratsa da 2 yaş altı çocuklar, 65 yaş ve üzerindeki kişiler, kronik akciğer hastalıkları, şeker hastalığı, kronik böbrek hastalığı, kronik kalp hastalığı olanlar (koroner hastalıklar dahil), sigara içenler ve gebeler ağır ve ölümcül grip açısından daha fazla risk taşıyorlar.

Bunun dışında sağlık personeli ve yaşlı bakım merkezlerinde çalışan kişiler hem kendi sağlıkları hem de kritik hastalara bulaştırma potansiyelleri nedeniyle risk grubunda yer alıyorlar. Ülkede zorunlu işlerin yürütülmesini sağlayan polis, asker ve itfaiye personeli gibi çalışanlar da grip geçirdiklerinde ortaya çıkabilecek problemler nedeniyle riskli grupta kabul ediliyorlar.

RİSKLİ GRUPLAR

-65 yaş ve üzerindeki kişiler

-2 yaş altındaki bebekler

-Gebe kadınlar

-Kronik akciğer hastalığı olanlar (KOAH ve astım dahil)

-Kronik kalp hastalığı olanlar (kalp yetmezliği ve koroner arter hastalıkları

– miyokard enfarktüsü riski taşıyanlar dahil) -Kronik karaciğer hastalığı olanlar (sürekli alkol kullananlar dahil)

-Uzun süreli sigara alışkanlığı olanlar

-Kronik böbrek hastalığı olanlar

Mesleği nedeniyle risk taşıyanlar: – Sağlık personeli – Yaşlı bakım yurtlarında çalışanlar – Polis, asker ve itfaiye personeli gibi kritik görev yapanlar.
GRİPSENİZ 5 GÜN OKULA YA DA İŞE GİTMEYİN!

-Kapalı ve havalandırmasız odalarda insanlarla birlikte bulunmaktan kaçının. -Grip olanların en az 5 gün süre ile işe ya da okula gitmemesi gerektiği için hastaların toplumdan uzak durmasını sağlayın. (Salgınlar sırasında İl Hıfzısıhha Kurulları tarafından okulların kapatılması nedeni budur.)

-Gripte 1 metrelik mesafe kritiktir. Hastalara 1 metreden daha fazla yaklaşacaksanız maske takın. -Gripte bulaşma sadece havadan değil hastanın öksürük ve hapşırığıyla havaya saçılan virüslerin ortak kullanılan telefon, bilgisayar, masa gibi aletlere bulaşması ve sağlıklı kişilerin buraya dokunup virüsü ağızlarına bulaştırmasıyla da olmaktadır. Bu nedenle bilinmeyen temaslardan sonra elinizi mutlaka yıkayın.

-Her yerde su ve sabun bulamayacağınız için grip aktivitesinin arttığı dönemlerde cep veya çantalarda alkollü el dezenfektanları taşıyın. Bu dezenfektanlarda alkol oranının yüzde 60’ın üzerinde olmasına dikkat edin ve ıslak mendillerin faydası olmadığını unutmayın. -Öksürürken ve hapşırırken ağzınızı kapatın. Bu sırada elleriniz yerine bir mendil veya kolunuzun iç kısmını kullanın. -Bütün bunların yanında en etkili yöntemin aşı olduğunu hatırlayın.

ÇOCUKLARDA VE YETİŞKİNLERDE BELİRTİLERİ FARKLI

ÇOCUKLARDA -Normalden hızlı soluma veya nefes alma güçlüğü -Morarma -Yeterli sıvı alamama-Uyandırılamama veya yeterli iletişim kuramama -Huzursuzluk (ağlamanın durdurulamaması) -Ateş ve solunum belirtileri azalmışken ateş ve öksürüğün yeniden artması -Ateşle birlikte döküntü

YETİŞKİNLERDE -Nefes darlığı -Göğüs veya karında basmakla oluşan ağrı -Ani bilinç bulanıklığı -Şiddetli veya sebat eden kusma
Kaynak : Yurt Gazetesi

loading...