Hayal Gücü, Bilgiden Daha Önemlidir/ Öğretmen Ayla YÜCE

Hayal Gücü, Bilgiden Daha Önemlidir/ Öğretmen Ayla YÜCE

Aç insan, ekmeği olmayan değil ,ekmeğin hayalini kuramayandır.

Hayal gücü çok önemlidir. Hayal kurabilen çocuklar,  iyi gözlem yaparlar, sanata yatkın olurlar ve üretken olurlar.

Hayal kurmak zihni geliştirir. Bundan otuz kırk yıl önce hayalini kurduğumuz bir çok şey  ,hayal gücü yüksek olan kişiler tarafından gerçekleştirildi. İnsanlar hayal gücü ile teknolojiyi  ilerlettiler.Avuç içi kadar ekranların içine tüm dünyayı sığdırdılar.Ancak gelişen teknoloji doğru kullanılmadığında çocukların hayal gücünü baltalamaktadır.

Özellikle televizyonlar ,sınırsız ve denetimsiz izlendiğinde çocuklarımıza inanılmaz zarar vermektedir.Hele hele son dönem, hemen  tüm kanallarda yer alan  mafya  ve gençlik dizileri. Çocuklarımız mafya dizileri ile şiddeti normal görmeye başladı ,erkek çocuklar güçlü mafya tiplerini taklit ederek bu tiplerin  hayran olduğu özelliklerini gündelik yaşamına taşıdı. Konuşmalarında davranışlarında başkalaşma meydana geldi. Arkadaş çevresinden de birazcık ilgi görünce artık tüm hayallerini bu zorba tipler ele geçirdi. Kızlar da iyi insan olmaktan çok güzel kız olma hayalinin peşine takıldı  dış görüntüsünü öne çıkarmaya çalışırken bencilleşip,her şeyin merkezinde kendini görmeye başladı.Ekranda izlediğimiz bu diziler   maalesef çocuklarımızın üzerinde kalıcı hasarlar bıraktı  önlem almazsak ta bırakmaya devam edecek.

Bundan birkaç yıl önce  ilkokul dördüncü sınıfları okutuyordum. Türkçe dersinde ‘’Evimiz’’konulu bir metin okuduk. metni  işledik . Konunun  bitiminde öğrencilerime ; çocuklar hayalinizdeki evi anlatan bir yazı yazar mısınız ? Dedim. Çocuklara yarım saat süre verdim. Yarım saatin sonunda  yirmi beş kişilik sınıfın tamamına yazdıklarını  okuttum. Ne yazık ki sınıfımda  24 öğrencinin tamamı havuzlu villa tanımlamış, içeride bir uşak ya da hizmetçi  istemiş,evin önünde de bir jip olduğunu yazmıştı. Sadece bir öğrencim ,dağ başında bir kulübe , bir köpek  ve doğal bir yaşam  hayalini kurgulamıştı.

Öğrencilerimle bu durumun nedenlerini tartıştığımızda  suçluyu televizyon dizileri olarak belirlemiştik. Kendilerinden farklı düşünen tek arkadaşlarının ise televizyonda yalnızca belgesel  izlediğini öğrenmiştik. Televizyon  bilinçli izlendiğinde zarar  değil yarar sağlıyordu demek ki. Tıpkı bir bıçağın katilin elindeki  ifade biçimiyle bir cerrahın elindeki ifade biçimi arasındaki   farklılık    gibi.

Çocuklar en iyi model ile öğrenirler. Modeli örnek almak,uygulamak kolaydır çünkü. Biz izlediğimiz programlarda seçici olursak, televizyonları belli saatler içerisinde izlersek çocuğumuz da bizi taklit edecektir. Ruh sağlığı yerinde,mutlu hayal edebilen çocukları yetiştirmek bizim elimizdedir.

Ne kadar güzel söylemiş    Albert EİNSTEİN ;    “Hayal gücü bilgiden daha önemlidir çünkü bilgi sınırlıyken ,hayal    gücü    tüm   dünyayı  kapsar.’’

Ayla YÜCE

Öğretmen

loading...