Hedeflerinize Ulaşmanızın 4 Mantıklı Yolu

Hedeflerinize Ulaşmanızın 4 Mantıklı Yolu

Tüm uğraşlarınıza rağmen kötü alışkanlıklarınızdan kurtulamadınız mı? Kitaplar karıştırdınız, psikologlara sordunuz, psikolojik danışmanlara danıştınız ancak yine de hedeflerinize ulaşamadınız mı?

Neden henüz hedeflerinize ulaşamadığınızı sizlere söyleyeceğim ;
ÇÜNKÜ HAYATINIZIN ŞOFÖR KOLTUĞUNDA SİZ OTURURKEN DİREKSİYONU BAŞKASINA VERİYORSUNUZ…..
Artık kalkın, yürüyün, hobiler edinin, üretin, okuyun, arkadaşlarınıza daha fazla zaman ayırın, sağlıklı beslenin ve hedeflerinize ulaşmanın küçük adımlarını yaratın. Böylece olumsuz duygulara daha az odaklanacaksınız, hayatta gerçekçi bir karamsarlık, olumsuzluk muhakkak ki vardır ancak bu duygu-durumunuz hayatınızın ne kadarını kapsıyor, DİKKAT EDİN…. Tabi her şeyden önce kendinize güvenin. Küçük bir çocukken bile neleri başardığınızı asla unutmayı, yürümeyi öğrendiniz, konuşmayı öğrendiniz, tek gıdanız olan sütü bıraktınız…….. Çünkü başarmak sizin doğanızda var. Tek yapmanız gereken uygun yolları belirleyip, yeterince denemek.

Anlamlı ve hedeflerinize ulaşmanın mümkün olduğu bir hayat mı istiyorsunuz?

O halde dikkat etmeniz gereken temel ilkeler:

Anı doğru yaşamak

Duygularımız bedenimizin ve zihnimizin anlık değişen deneyimleridir. Bu nedenle ne hissettiğimizi ve bedenimizin ne yaşadığına her zaman dikkat etmeliyiz. Bu yolla bedenimizi ve zihnimizi daha çok kontrol altına alabiliriz. Çünkü ne yaşadığımızı bilirsek, mevcut durumu nasıl kontrol edebileceğimizi de biliriz. Örneğin sınavdan düşük not almış bir öğrenci, mevcut durumu iyi analiz ederse yüksek bir not için neler yapabileceğini daha iyi belirler. Aksi halde öğretmenini suçlar, ailesini suçlar ve hayatının direksiyonu onda değilmiş gibi davranır.

Neredesin

Şimdiki zamanda mı yaşıyorsun, içinde olduğun mekanda mısın? Bu soruların cevabı oldukça önemlidir. İçinde olduğumuz zamanın kalitesini artırmak istiyorsak onu gerçekten hissetmeliyiz.

Benliğinizi Düşüncelerinizden Ayırın

Aptalım, başarısızım, şişmanım…….. Bu gibi sıfatları birçok insan hayatı boyunca birkaç kez kullanmıştır. Hatta bunu sürekli kullanan ve böyle olduğuna inandığı için bu durumu asla kontrol altına alamayan bir çok kişi vardır. Öğrenilmiş çaresizlik hissinizi pekiştirmeyin. Düşünceleriniz sizin ürününüz olsa bile SİZLER değiller. Onları kontrol altına alabilirsiniz ve hayatınıza olumlu bir yol verebilirsiniz. Şişmanım ama bu durumu değiştirebilecek gücüm var…. Evet işte gerçekçi bir cümle…… Şişmanlık sadece bir sıfat ve o sıfat sizin her şeyiniz değil. Siz bu sıfattan daha güçlüsünüz. Benliğinizin bir çok olumlu özelliği varken olumsuz bir duruma takılıp durmayın….
 
Temel Değerlerinizi Belirleyin
Temel değerler, hayatımızdaki en anlamlı ve hayatımızı zenginleştiren şeylerdir. Bunlar arasında “Sağlıklı olmak”, “Ailelerimize bakmak”, “Dürüst ve hesap verebilir olmak” veya “Topluma katkıda bulunmak” gibi şeyler bulunur. Sizlerde temel değerlerinizi belirleyin ve bu değerlerinize katkıda bulunun… Bu durum size ne mi katacak? İnsanlarla kaliteli iletişim kurmanızı sağlayacak, hayat dair motivasyonunuzu artıracak.
Evet matematikten başarısız olabilirim…. Ancak sağlığım yerinde, ailemle iyi bir iletişimim var, ve matematik sorunumu da aşabilirim…..

Anı doğru yaşan, nerede olduğunu bilen, benliğinin olumlu yanlarını gören ve temel değerlerini destekleyen biriyseniz, buyurun hayatınızın şoför koltuğu ve direksiyonu sizin……

Mehmet Murat ALTAN

Psikolojik Danışman/ Oyun Terapisti

İletişim: psikolojiportali06@gmail.com

loading...